Reklama

Caritas bije na alarm

W sprawie ofiar trzęsienia ziemi i dzieci umierających na AIDS.

Reklama

W najbliższy poniedziałek 25 kwietnia minie rok od trzęsienia ziemi w Nepalu. Zginęło w nim prawie 9 tys. osób, a rannych było 22 tys. W dalszym ciągu jednak ok. 2,8 mln ludzi, czyli ponad 10 proc. populacji kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej. Jedną z organizacji, która od samego początku wspiera ofiary tej klęski żywiołowej, jest Caritas Nepal. Dzięki wsparciu Caritas Internationalis wspomogła ona już ponad 1,2 mln osób, przeznaczając przeszło 36 mln euro na pomoc poszkodowanym, w szczególności na odbudowę domów. Szacuje się bowiem, że w wyniku zeszłorocznej tragedii może nawet 600 tys. domostw zostało całkowicie zniszczonych, a 300 tys. uległo uszkodzeniu.

„Teraz kształtujemy przyszłość razem z naszymi braćmi i siostrami Nepalczykami – pisze w komunikacie prasowym dyrektor Caritas Nepal ks. Silas Bogati. – Budujemy domy odporne na wstrząsy, by ludzie czuli się bezpieczni, pomagamy dzieciom wrócić do szkół, dostarczamy wodę i nasiona rodzinom, by stworzyć godne warunki życia”.

W pierwszą rocznicę trzęsienia ziemi w Nepalu tamtejsza Caritas organizuje trzydniową konferencję w stolicy kraju, Katmandu, poświęconą wyzwaniom i strategiom pomocy. Udział w niej zapowiedział przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle.

*

Caritas Internationalis bije na alarm, że wciąż zbyt dużo dzieci umiera na AIDS. Szacuje się, że tylko 30 proc. z nich ma dostęp do koniecznych leków. Koncerny farmaceutyczne nie produkują też odpowiednich pediatrycznych środków antyretrowirusowych. Przypomniano o tym na zorganizowanym w watykańskim szpitalu Dzieciątka Jezus międzynarodowym kongresie o walce z AIDS wśród najmłodszych. Mówi ks. Robert Vitillo, radca specjalny ds. AIDS w Caritas Internationalis.

„Trzeba ułatwić dzieciom dostęp do leków; to jedyny sposób walki z tą chorobą. Ponadto Caritas Internationalis zainicjowała już w 2009 r. kampanię badań dla matek. Gdy bowiem kobieta jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, zaczyna leczenie i dzięki temu zmniejsza się niebezpieczeństwo przekazania wirusa dziecku. Dzięki temu udało nam się znacząco zmniejszyć liczbę zarażanych dzieci. Problemem jest także to, że brakuje odpowiednich leków pediatrycznych na AIDS. Liczba istniejących obecnie środków jest niewystarczająca. Musi zatem zmobilizować także koncerny farmaceutyczne do prowadzenia badań w tym kierunku i wynalezienia nowych leków” – powiedział ks. Vitillo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama