Interwencja policji na osiedlu komunalnym w Białymstoku była zasadna, a w jej przebiegu nie dopatrzono się nieprawidłowości - takie są wyniki kontroli MSWiA. Po interwencji zmarł w szpitalu 34-letni mężczyzna. Sprawę bada prokuratura w Olsztynie.
Prokuratura wyjaśnia, czy podczas interwencji, która na osiedlu komunalnym w Białymstoku miała miejsce 7 kwietnia, doszło do przekroczenia uprawnień przez policjantów i czy ma z tym związek śmierć mężczyzny, którego próbowali wyprowadzić z mieszkania.
Według dotychczasowych ustaleń, zdarzenie rozpoczęło się od wezwania karetki pogotowia przez konkubinę 34-letniego, cierpiącego na schizofrenię mężczyzny. Załoga karetki oceniła, iż jest on pod wpływem alkoholu i w tym stanie nie może trafić do szpitala, dlatego wezwana została policja, by go przewieźć na izbę wytrzeźwień.
Ta uznała, że mężczyzna nie jest pijany i podjęta została decyzja, by go odwieźć do szpitala. Ponieważ jednak nie chciał wyjść dobrowolnie z mieszkania i zaczął stawiać opór, na balkonie mieszkania doszło do szarpaniny, funkcjonariusze użyli siły i gazu.
Wtedy mężczyzna stracił przytomność, więc podjęta została reanimacja. Według relacji policji, 34-latek odzyskał oddech i trafił do szpitala. Tam kilka dni później zmarł.
Postępowanie w tej sprawie wszczęła - właściwa miejscowo - Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe i to ona wykonywała pierwsze czynności, m.in. zleciła sekcję zwłok zmarłego. Według pierwszych ustaleń z tej sekcji, zmarły nie miał takich zewnętrznych obrażeń, które mogły skutkować jego śmiercią.
Stąd konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań histopatologicznych i toksykologicznych; ich wynik będzie znany najprawdopodobniej za kilka tygodni.
Czeka na nie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, bo to ona prowadzi teraz śledztwo. Białostoccy prokuratorzy wyłączyli się z niego, by nie było zarzutu braku bezstronności, gdyż na co dzień współpracują z miejscową policją.
Postępowanie wyjaśniające prowadzi Komenda Miejska Policji w Białymstoku; wciąż ono trwa.
Równolegle swoją kontrolę dotyczącą przebiegu interwencji wobec 34-letniego mężczyzny prowadziło MSWiA i Komenda Główna Policji. Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu, wykazały one "jednoznacznie", że interwencja była zasadna, a w jej przebiegu nie dopatrzono się nieprawidłowości.
"Zespół kontrolerów nie stwierdził uchybień i nieprawidłowości w trakcie trwania policyjnej interwencji. Ustalenia kontroli przeprowadzonej przez Komendę Główną Policji są zbieżne z ustaleniami zespołu kontrolerów MSWiA" - napisano w komunikacie.
Po interwencji policji na osiedlu komunalnym doszło do protestów mieszkańców. Dzień po śmierci mężczyzny ok. dwustu osób przeszło pod III komisariat policji w Białymstoku. Pod adresem funkcjonariuszy padały tam wyzwiska, w stronę policjantów zabezpieczających tę manifestację poleciały też jajka, a nawet kamienie.
22 osoby zostały wtedy zatrzymane pod zarzutem zakłócenia porządku, a także znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej policjantów.(PAP)
rof/ mhr/
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.