Uroczystości związane z nadaniem Ziębicom patrona - św. Jerzego zjednoczyły lokalną społeczność przy wspólnym świętowaniu. Męczennik od wieków jest czczony w mieście, które, jak mówią sami ziębiczanie, wiele mu zawdzięcza.
Rozbudowane obchody rozpoczęły się od wyjątkowej sesji Rady Miejskiej w ratuszu. Później przeniosły się do najcenniejszego zabytku Ziębic, czyli do Sanktuarium Męki Pańskiej i kościoła podniesionego do godności bazyliki mniejszej.
W tej najważniejszej w okolicy świątyni abp Józef Kupny odprawił Mszę św., w której uczestniczyło wielu kapłanów, poczty sztandarowe, władze samorządowe, służby mundurowe parlamentarzyści i mieszkańcy.
Na początku proboszcz parafii ks. Bogusław Konopka, witając wszystkich, przypomniał historię wielkiego patrona, którą przeplótł historią miasta.
- Dla Ziębic szczególnym wydarzeniem było założenie miasta w 1253 roku oraz powstanie najcenniejszego zabytku - kościoła parafialnego - w drugiej połowie XIII w. Święci zawsze stanowili dla ludu Bożego przykład stosowania w swoim życiu zasad Ewangelii i rozbudzali potrzebę kontaktu z Panem Bogiem. Kult św. Jerzego w Polsce szerzył się już za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego - przemawiał dziekan dekanatu ziębickiego.
Podkreślił, że wielkiego męczennika propagowały wszystkie stany i zawody. Cześć dla św. Jerzego mieli nawet husyci, którzy podczas najazdu na ziemie śląskie nie zniszczyli kościoła tylko dlatego, że nosił on właśnie wezwanie żołnierza armii rzymskiej.
- Męczennikowi zawdzięczamy trwanie ludności Ziębic przy polskiej i katolickiej kulturze. Przez wieki pełnił rolę duchowego oparcia dla społeczeństwa. W naszym mieście jego kult przyczyniał się do współpracy Polaków, Czechów i Niemców. Chcemy, aby nasz patron dalej umacniał w nas jedność, miłość i pokój - oświadczył ks. Konopka.
Podczas procesji z darami na ręce metropolity wrocławskiego złożono ikonę św. Jerzego poświęconą w LOD na grobie męczennika, płaskorzeźbę w drewnie przedstawiająca patrona oraz kamień z grobu św. Jerzego i z Golgoty (dar Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie).
List z apostolskim błogosławieństwem przekazał - przez franciszkanina o. Jerzego Kraja - patriarcha łaciński Jerozolimy, arcybiskup katolicki Fouad Twal. Swoją obecnością uświetniła obchody nadania patrona miastu minister edukacji Anna Zalewska, która w bazylice odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy do ziębiczan.
„To z pewnością wielki dzień w życiu państwa, wspólnoty i miasta. Niezwykle wymowne jest ogłoszenie św. Jerzego patronem miasta w roku, w którym Polska obchodzi 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa. Dzisiejsze Ziębice mogą poszczycić się imponującym dziedzictwem historycznym i kulturowym. A św. Jerzy otaczał miasto opieką i budził szacunek nie tylko katolików. Swoim wstawiennictwem święty męczennik przez wieki zaskarbiał sobie wdzięczność mieszkańców, którzy zawierzali mu swoje osobiste sprawy” - pisał w liście Andrzej Duda, dziękując za zaproszenie na obchody.
W ramach uzupełnienia minister edukacji narodowej dodała swoje życzenia.
- Gratuluje, bo wiele odwagi trzeba, żeby w dzisiejszych czasach to święty Jerzy stał się patronem miasta. Jednocześnie to doskonały dzień, w którym widzimy, w jakiej przyjaźni może żyć Kościół z państwem i z samorządem, choć przecież w Konstytucji RP rozdzielność jest zagwarantowana - podkreślała minister Zalewska.
Życzyła także, aby postać świętego pomogła w doskonałej promocji miasta i inicjowaniu różnych zadań oraz uroczystości jednoczących lokalną społeczność.
Po Eucharystii wszyscy w uroczystym przemarszu udali się do rynku, gdzie na specjalnie postawionej scenie odbyło się rozdanie nagród w konkursach dla dzieci oraz przemówienia zaproszonych gości. Później mieszkańcy świętowali na odpustowym jarmarku przy występach artystów.
Warto przypomnieć, że święty Jerzy patronuje wielu państwom, m.in. Anglii, Portugalii, Holandii, Niemcom, Szwecji, Litwie. Jest patronem chrześcijan palestyńskich, archidiecezji białostockiej i wileńskiej oraz diecezji pińskiej, a także patronem wielu miast i regionów. Dzisiaj do tego zacnego grona oficjalnie dołączyły dolnośląskie Ziębice.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.