Konferencja naukowa, projekcje filmów, uroczysta msza, koncert i wspólne śpiewanie - w taki sposób w najbliższych dniach mieszkańcy woj. śląskiego będą obchodzić 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Uroczystości odbędą się w Katowicach, Świętochłowicach, a także Sosnowcu.
Rocznicowe wydarzenia zorganizują m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Już 28 kwietnia obydwie te instytucje zapraszają na konferencję "95 lat refleksji nad Powstaniami Śląskimi. Fakty a pamięć - prolog do obchodów 100-lecia Powstań Śląskich".
Jak podaje Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, konferencja ma inicjować debatę - na płaszczyźnie nauki, kultury, mediów czy społeczności - na temat pamięci o ważnych dla Śląska wydarzeniach oraz ich uczestnikach. W spotkaniu, podzielonym na część wykładową i dyskusyjną, udział wezmą naukowcy oraz przedstawiciele mediów i instytucji kultury.
Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 2 maja - będą odbywały się od popołudnia do późnego wieczora. W Muzeum Powstań Śląskich odbędzie się "Mobilizacja do obchodów 95. Rocznicy III Powstania Śląskiego". Wśród zapowiadanych przez tę placówkę atrakcji znajdą się m.in. pokaz musztry, czyszczenie, składanie i ekspozycja broni. Osoby, które odwiedzą muzeum dowiedzą się jak wyznaczać azymut i czytać mapy wojskowe, będą też mogły obejrzeć zabytkowe rowery. W muzeum wystąpią też artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Wieczorem w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył uroczystej mszy za Ojczyznę. Na placu przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach zaplanowano natomiast wspólne śpiewanie z Zespołem Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", po którym rozpoczną się oficjalne obchody z udziałem kompanii honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.
O godz. 21.30 uroczystości przeniosą się na tereny Muzeum Śląskiego. Zostanie tam zaprezentowana plenerowa instalacja multimedialna pt. "Ten dwudziesty pierwszy roczek" - wykorzystująca materiały propagandowe z okresu górnośląskiego plebiscytu, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, a w pracę nad nim zaangażowali się przedstawiciele miejscowej młodej sceny muzycznej i przedstawiciele lokalnego środowiska okołoteatralnego.
Także na terenie Muzeum Śląskiego będą wyświetlane filmy związane z rocznicą - "Słoneczko jasne zza czarnych gór" w reżyserii Antoniego Halora, w którym wystąpili byli powstańcy, oraz "Wojsko polskie wstępuje na Śląsk" w reżyserii Wojciecha Sarnowicza, pokazującego mało znane materiały zdjęciowe i dokumentalne. Zainteresowanych sylwetką dyktatora III powstania z pewnością zainteresuje natomiast fabularyzowany dokument "W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty" zrealizowany przez Aleksandrę Fudalę i Macieja Muzyczuka.
Zwieńczeniem rocznicowych obchodów będzie koncert "Polska w Hołdzie Powstańcom Śląskim", który odbędzie się w niedzielę 3 maja na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu. Do udziału w nim zostali zaproszeni artyści reprezentujący różne pokolenia i gatunki muzyczne, m.in. zespoły Dżem i Myslovitz oraz Piotr Kupicha i Miuosh.
W połowie kwietnia uchwałę ws. rezolucji upamiętniającej 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego przyjęli radni śląskiego sejmiku. Zaakcentowali potrzebę przypominania o tamtych wydarzeniach w duchu szacunku, refleksji i pojednania.
III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.
Na czele powstania stanął znany działacz społeczny i polityczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny na Opolszczyźnie. Według źródeł historycznych, w III powstaniu wzięło udział około 60 tys. Polaków - 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.
W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.