Szesnaście wybitnych osobistości zostało w środę odznaczonych w Białym Domu przez prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych.
Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. brytyjski fizyk teoretyk Stephen Hawking, pierwszy czarnoskóry aktor Hollywood Sidney Poitier, południowoafrykański biskup walczący z apartheidem Desmond Tutu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Junus, który jako pierwszy wprowadził tzw. mikrokredyty dla najuboższych, umożliwiające im rozwinięcie niewielkiej działalności gospodarczej i wydostanie się z biedy.
Medal Wolności otrzymał także amerykański senator Edward Kennedy. Nie był on jednak obecny na ceremonii z powodu choroby nowotworowej.
"W czasach, gdy często dominują cynizm i zwątpienie, zapominamy czasem o naszych zobowiązaniach wobec innych, a droga przed nami wydaje się zbyt długa i zbyt trudna. Obecne tu wyjątkowe osoby, stanowiące motor zmian, przypominają nam, że wybitność nie leży poza zasięgiem naszych możliwości, a nadzieja jest blisko" - mówił Obama podczas ceremonii.
Medal Wolności został ustanowiony w 1945 roku przez ówczesnego prezydenta USA Harry'ego Trumana, aby wyrazić uznanie dla cywilów za ich wysiłki podczas drugiej wojny światowej. Jest przyznawany za szczególne zasługi na rzecz bezpieczeństwa lub interesów narodowych Stanów Zjednoczonych, pokoju na świecie, a także znaczące wysiłki podejmowane na forum publicznym lub prywatnie w dziedzinie kultury i w innych sferach.
Wśród uhonorowanych tym prestiżowym odznaczeniem znajdują się m.in. pierwszy człowiek na Księżycu Neil Armstrong, były prezydent RP i legendarny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa, amerykański politolog polskiego pochodzenia Zbigniew Brzeziński oraz była brytyjska premier Margaret Tchatcher.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.