Koncert muzyki renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółki w wykonaniu warszawskiego chóru "Elsner Coro" zainauguruje w sobotę w sali rycerskiej sandomierskiego zamku XIX Festiwal Muzyka w Sandomierzu.
Dorobek Mikołaja Gomółki będzie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu z okazji 400. rocznicy śmierci kompozytora - powiedziała PAP naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu sandomierskiego magistratu Ewa Kondek, który jest jednym z organizatorów imprezy. "Autor +Melodii na psałterz polski+ - kompozycji do psalmów biblijnych tłumaczonych przez Jana Kochanowskiego - urodził się w Radoszkach pod Sandomierzem" - dodała.
W innym festiwalowym koncercie - także z utworami Gomółki - wystąpią artyści "Collegium Vocale" z Bydgoszczy.
Oprócz muzyki renesansowej, podczas imprezy będzie można posłuchać również arii operowych i operetkowych, muzyki musicalowej i etnicznej oraz jazzu. Koncerty będą się odbywały przez pozostałe sierpniowe weekendy w sali rycerskiej zamku lub na jego dziedzińcu.
Arie operowe, operetkowe i utwory z popularnych musicali zaprezentują muzycy Filharmonii Lwowskiej, z solistami: sopranistką Magdaleną Witczak i barytonem Zbigniewem Maciasem.
Lwowscy muzycy, wraz z artystami z chóru filharmonii "Gloria" i solistami, podczas jednego z festiwalowych wieczorów wykonają operę "Carmen" Georgesa Bizeta w wersji koncertowej. Zaśpiewają: Agata Sava (mezzosopran), Janusz Ratajczyk (tenor) i Leszek Skrla (baryton).
Podczas Sandomierskiej Nocy Jazzowej utwory ze swojej najnowszej płyty zagra - razem ze swoim trio - saksofonista Maciej Sikała.
Muzykę irlandzką i bretońską zaprezentuje grupa "Beltaine". W Sandomierzu wystąpi także Mieczysław Szcześniak z zespołem.
Koncert finałowy festiwalu zatytułowany "Cudowne dzieci" zaplanowano na 29 października. Swoje umiejętności zaprezentują wtedy młodzi artyści - uczniowie szkół muzycznych, laureaci ogólnopolskich konkursów.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest klarnecista, kompozytor i dyrygent Wojciech Mrozek. Imprezę organizuje Urząd Miasta w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.