Konkursem recytatorskim rozpoczął się w czwartek w Przedborzu (Łódzkie) XVIII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. Każdego roku na imprezę przyjeżdża kilkuset uczestników - dzieci, młodzież i dorośli - z różnych stron świata, aby recytować i śpiewać utwory polskiej poetki, nowelistki, autorki książek dla dzieci.
Zdaniem organizatorów festiwalu, impreza skierowana jest przede wszystkim do Polaków mieszkających za granicą. Do Przedborza przyjechali miłośnicy Konopnickiej m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Kazachstanu i Azerbejdżanu. W ciągu kilku dni uczestnicy imprezy będą recytować lub śpiewać wybrane przez siebie utwory autorki "Roty", czy "O krasnoludkach i sierotce Marysi".
Głównym celem festiwalu jest "popularyzacja twórczości pisarki na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego". Według organizatorów imprezy, w wielu krajach świata działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do festiwalu oraz propagowanie jego idei w różnych środowiskach.
Przypominają również, że twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja "urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej".
Oprócz części konkursowej podczas festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące, recitale, spotkania autorskie i koncerty. W tym roku wystąpi m.in. Wojciech Siemion. Festiwal zakończy niedzielny konkurs laureatów i recital Krystyny Giżowskiej. W imprezie uczestniczy jak co roku, wnuk Konopnickiej - Jan Bielecki. Otrzyma on - po raz pierwszy w historii tego miasta - tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przedborza.
Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w siedemdziesiątą rocznicę śmierci poetki. Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. Jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.