Reklama

Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej

Na cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie koło Warszawy odbyły się w sobotę uroczystości i msza św., upamiętniające 89. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Reklama

Arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podkreślał w homilii, że państwo jest dobrem wspólnym, a zwycięstwo w 1920 roku sprawiło, że było ono niezwykle cenione. Mówił też, że "dobro wspólne cechuje się tym, że istnieje w każdym i we wszystkich i można je pomnażać i chronić tylko razem, także na przyszłość". Odnosząc się do Cudu nad Wisłą (jak nazywana jest Bitwa Warszawska) arcybiskup powiedział, że "cud odczytuje się zawsze w świetle wiary, a Polakom w 1920 roku wiary nie zabrakło".

"Same ludzkie kalkulacje, znakomicie rozegrane taktycznie i strategicznie, przebieg bitwy i całej wojny bolszewickiej przy tak wielkiej dysproporcji siły nie tłumaczą w całości wydarzenia o nazwie cud" - mówił.

Arcybiskup Hoser nawiązał do koncertu Madonny, przytaczając cytat z odczytywanego wcześniej w czasie mszy fragmentu Apokalipsy św. Jana: "Smok przekazał władze bestii, podobnie wyglądającej, a na jej głowach imiona bluźniercze, a cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem na bestią".

"Smok i bestia - mówił dalej - to symbole brutalności, pychy i arogancji, ucieleśnienie tego, co Bogiem nie jest i co z Boga nie jest. Bracia i siostry, każdy z nas ma swobodę wyboru między dwoma znakami. Wolny wybór to cecha właściwa tylko ludziom, ale nie jest to wybór wolny od konsekwencji. W ten sposób każdy ma Madonnę, na jaką zasługuje".

List prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał jego doradca Andrzej Klarkowski. "Oddajemy dzisiaj hołd obrońcom naszej ojczyzny, skłaniamy głowy przed poświęceniem i odwagą uczestników Bitwy Warszawskiej. Pamiętamy także, że przelewali oni krew za wolność naszą i waszą. Wyniki Bitwy Warszawskiej miały bowiem rozstrzygające znaczenie dla losów całej Europy. Załamała się wtedy komunistyczna ekspansja, która miała doprowadzić po trupie Polski do wszechświatowej pożogi. Ci, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej niepodległości, bronili zarazem niepodległego bytu innych narodów. Bohaterowie Bitwy Warszawskiej zasługują na hołd złożony w imieniu wszystkich, którym drogie są fundamentalne ludzkie wartości oraz idea Europy ojczyzn - wspólnego, bezpiecznego, europejskiego domu" - napisał prezydent.

Krótkie przemówienie wygłosił wicepremier Waldemar Pawlak. Mówił, że w historii polskiego narodu były trzy wielkie zwycięstwa, które odmieniły historię Polski, Europy i cywilizacji. Wymienił zwycięstwo pod Grunwaldem, wiktorię wiedeńską i Bitwę Warszawską. "Europa potrzebuje nowej tożsamości, potrzebuje też naszej historii, naszego dorobku, potrzebuje Polski jako aktywnego państwa i aktywnego narodu, który tę Europę współtworzył i powinien budować jej przyszłość" - podkreślił wicepremier.

W mszy św. na radzymińskim cmentarzu uczestniczyli: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska, wicepremier Waldemar Pawlak, wiceminister obrony Zenon Kosiniak-Kamysz, mieszkańcy Radzymina i Warszawy, wojsko, harcerze i przedstawiciele władz samorządowych.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 walką o przedpole stolicy, m.in. właśnie o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości.

Faza obronna bitwy warszawskiej trwała do 16 sierpnia, kiedy to - dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego - nastąpił przełom. Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa, w skład której wchodziło pięć dywizji piechoty i brygada kawalerii, przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymaniu rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama