Reklama

Konstytucja 3 Maja to wielki testament

- Konstytucja 3 Maja i ostatnie słowa Jezusa z krzyża to dwa ważne testamenty - zwrócił uwagę w homilii kard. Kazimierz Nycz. Msza św. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i święto Konstytucji 3 Maja została odprawiona w warszawskiej archikatedrze.

Reklama

Rozpoczynając sprawowanie liturgii, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że dokładnie 225 lat temu właśnie tu, w archikatedrze warszawskiej, dziękowali Bogu twórcy ustawy zasadniczej z 3 maja. - W podwójne święto - Matki Bożej Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja - chcemy także dziękować Bogu za wszystko, co dzięki Jego łasce i naszej pracy jest dobrem ojczyzny i Kościoła w Polsce. Kościoła, który wraz z narodem przeżywa jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, jubileusz miłosierdzia oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - mówił metropolita warszawski.

W Mszy św. uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele samorządów, wojska, policji i kombatantów.

Nawiązując do święta konstytucji, kard. Nycz zwrócił uwagę, że była ona nazywana "testamentem konającej I Rzeczypospolitej” - obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, została zniesiona przez Targowicę i II rozbiór Polski; mimo to - jak każdy testament - zawiera rzeczy najważniejsze.

- Konstytucja 3 Maja była bez wątpienia wielkim, ważnym testamentem. Mimo upadku Polski, pomagała aktywnie przetrwać przez 123 lata rozbiorów, była dla potomnych podstawowym punktem odniesienia w staraniu o wolną Polskę - mówił.

Kaznodzieja w homilii odniósł się także do testamentu z krzyża. Jezus, odchodząc z ziemi, pozostawił swoim uczniom przykazanie miłości, jedności, zostawił dar pokoju, a także dał Kościołowi swoją Matkę.

Przypomniał także historię ustanowienia uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Pierwszy na Królową Korony Polskiej wybrał Ją w 1656 r. król Jan Kazimierz, składając w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, uroczyste zobowiązanie. Następnie w 1920 r. polscy biskupi prosili papieża Benedykta XV, by dzień 3 maja ustanowił uroczystością MB Królowej Polski.

- Do ślubów kazimierzowskich nawiązał 300 lat później prymas Wyszyński, składając Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które były siłą dla narodu i ojczyzny na lata Wielkiej Nowenny i obchodów Milenium Chrztu Polski w 1966 r. Do tych słów nawiązujemy w obecnym roku jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski - mówił kard. Nycz.

Dodał, że kard. Wyszyński w zawierzeniu Maryi widział konsekwencje testamentu z krzyża i Wieczernika.

Metropolita warszawski zachęcił, by osobiści zmierzyć się z testamentem z krzyża. - To swoisty rachunek sumienia z naszej miłości i sprawiedliwości społecznej, jedności i zdolności do przebaczenia. Rachunek sumienia z troski o budowanie pokoju w rodzinach i społeczeństwie. W Roku Miłosierdzia szczególny rachunek powinniśmy zdać z tego, do czego zachęca nas papież Franciszek - miłości miłosiernej wobec potrzebujących - mówił.

Kard. Nycz przypomniał, że dziękczynieniem za ustanowienie Konstytucji 3 Maja są Świątynia Bożej Opatrzności i doroczne święto dziękczynienia za konstytucję, które pierwotnie obchodzone 8 maja, we wspomnienie św. Stanisława męczennika, dziś obchodzone jest 3 maja.

- Dzięki Bogu, po 200 latach na naszych oczach zobowiązanie o budowie wotum narodu polskiego udaje się zrealizować. Ufam, że 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy świętować w otwartej dla wiernych świątyni. W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za konstytucję, wielkie rzeczy w naszej ojczyźnie i wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli - mówił.

Kard. Nycz przy tej okazji podziękował władzom państwowym za "znaczący udział w powstaniu tego wotum”. A także śp. kard. Józefowi Glempowi, który zainicjował powrót do tego zobowiązania, oraz wiernym, którzy wspierają to dzieło.

- Niech to podwójne święto będzie okazją do refleksji i modlitwy za naszą ojczyznę i wszystkich, którzy ją stanowią i którzy jej służą - aby "służyli ochotnie i gorliwie, w zgodzie i wielkoduszności, pożytków swoich zapomniawszy" - powiedział kard. Nycz, nawiązując do modlitwy ks. Piotra Skargi za ojczyznę.

Czytaj także:

* Koszalin: Śmierć wrogom czy miłość nieprzyjaciołom.

* Lublin: Lekcja patriotyzmu z Maryją.

* Kraków: Biało-czerwone pokolenia.

* Gliwice: Akt odwagi naszych poprzedników.

* Łowicz: Dwa wypalone słowa.

* Radom: Jak kamyki pięknej mozaiki.

* Stalowa Wola: Modlitwa, sport i zabawa.

* Wrocław: Wolności oddać nie umiem.

* Olsztyn: Dobry obywatel jest dumny z przeszłości.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama