Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" został tegorocznym laureatem nagrody "Lux ex Silesia" - poinformował w poniedziałek w Katowicach jej fundator, metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Abp Zimoń odprawił tego dnia w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla uroczystą mszę w 70. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego. Wręczenie wyróżnienia tradycyjnie odbędzie się podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego wszystkich śląskich uczelni w katowickiej katedrze Chrystusa Króla - 4 października.
Ufundowaną w 1994 r. nagrodę "Lux ex Silesia" otrzymują osoby lub instytucje, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
Jak napisano w uzasadnieniu tegorocznej decyzji, "od początku zespół zyskał uznanie jako promotor śląskiej i polskiej kultury. +Śląsk+ poprzez liczne koncerty ukazuje uniwersalne przesłanie życia ludzkiego zapisanego w pieśniach i tańcach, budując w ten sposób mosty między kulturami i między ludźmi. To przesłanie jest przepełnione miłością do Boga i do człowieka".
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Jego siedziba mieści się w zabytkowym zespole pałacowym w Koszęcinie. Jego założycielem i wieloletnim dyrektorem był prof. Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, literat, pedagog i twórca życia muzycznego.
Zespół prezentuje bogaty folklor śląski, w jego repertuarze są także polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
Laureat "Lux ex Silesia" otrzymuje pamiątkową statuetkę. Dotąd odebrali ją m.in. kompozytor Wojciech Kilar, ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, organista Julian Gembalski, b. marszałek Senatu August Chełkowski czy wybitni lekarze, profesorowie Kornel Gibiński i Franciszek Kokot.
Nazwa nagrody nawiązuje do postaci dominikanów św. Jacka i błogosławionego Czesława Odrowążów, o których mówiono w Krakowie "Ex Silesia Lux" - światło ze Śląska. Jej tegorocznego laureata abp Zimoń ogłosił podczas uroczystej mszy w 70. rocznicę śmierci Korfantego.
W związku z tą rocznicą, w ub. roku Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował, że 2009 r. jest w tym regionie poświęcony Wojciechowi Korfantemu. Na obchody składają się m.in. organizowane od wiosny wystawy, sesje naukowe, konkursy i koncerty.
W przygotowanie wydarzeń "Roku Korfantego" czynnie włączył się m.in. zespół "Śląsk". W piątek razem ze śląskim kompozytorem i multiinstrumentalistą Józefem Skrzekiem zagrał i zaśpiewał dedykowany Korfantemu koncert w warszawskiej katedrze św. Jana.
22 sierpnia "Śląsk" wystąpi natomiast ze Skrzekiem, a także m.in. Justyną Steczkowską i Markiem Torzewskim, w multimedialnym widowisku "Wojciechowi Korfantemu - Rapsod Śląski" - na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.