Odsłonięcie obelisku w miejscu dawnej otwockiej synagogi oraz marsz pamięci i modlitwy - to niektóre planowane elementy obchodów 67. rocznicy likwidacji getta w Otwocku. Uroczystości odbędą się w środę.
Obchody rozpocznie odsłonięcie obelisku w miejscu dawnej synagogi Reindforda przy ul. Górnej 6. Następnie, z bocznicy kolejowej, od strony ul. Górnej wyruszy marsz pamięci i modlitwy, w którym przejdą m.in. przedstawiciele gmin żydowskich, władz samorządowych oraz mieszkańcy Otwocka. Zebrani przejdą w Marszu Pamięci do miejsca rozstrzeliwań otwockich Żydów. Stoi tam obecnie Kamień Pamięci (ul. Reymonta).
W otwockim klubie "Smok" zaplanowano także otwarcie wystawy fotograficznej Sylwii Strębskiej "I wyruszył Jakub z Beer Szewy...". Na wystawę składają się zdjęcia z czterech miejscowości, w których mieszkali znani cadykowie: Mińska Mazowieckiego, Otwocka, Góry Kalwarii i Parysowa.
Hitlerowcy utworzyli otwockie getto jesienią 1940 r. 19 sierpnia 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, w którym przebywali Żydzi z Otwocka i Karczewa. Dwa tysiące osób rozstrzelano, a osiem tysięcy wywieziono do obozu w Treblince. W 1939 r. w Otwocku mieszkało ponad 14 tysięcy Żydów, co stanowiło około 70 proc. ludności miasta.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.