Premier Włoch Silvio Berlusconi uda się 1 września do Gdańska na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej - poinformowała w czwartek w komunikacie jego kancelaria w Rzymie.
Będzie to druga wizyta szefa włoskiego rządu w Polsce w tym roku. Oficjalną wizytę złożył w kwietniu w Warszawie, gdzie przewodniczył włosko-polskiemu spotkaniu międzyrządowemu oraz brał udział w zjeździe Europejskiej Partii Ludowej.
Również w czwartek Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat w sprawie wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Polsce 1 września. "W ramach wizyty obie strony przeprowadzą rozmowy dotyczące szerokiego spektrum zagadnień bilateralnych. Następnie premier Władimir Putin będzie uczestniczył w odbywających się w Gdańsku międzynarodowych obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej" - podało CIR.
Z kolei służby prasowe premiera Rosji podały w czwartek, że oprócz udziału Putina w gdańskich obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przewidziane są także dwustronne rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem oraz "szereg innych międzynarodowych konktaktów". Wymieniono spotkanie Putina z premier Ukrainy Julią Tymoszenko.
Informację o tym, że szefowie rządu Ukrainy i Rosji spotkają się w Polsce, gdzie oboje zaproszeni są na rocznicowe obchody, podano w środę na stronie internetowej gabinetu ministrów Ukrainy.
Swoją obecność na Westerplatte zapowiedzieli też: kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy: Andrus Kubilius (Litwa), Valdis Dombrovskis (Łotwa), Andrus Ansip (Estonia), Matti Vanhanen (Finlandia), Fredrik Reinfeldt (Szwecja), Jan Peter Balkenende (Holandia), Jan Fischer (Czechy), Mirek Cvetkovic (Serbia), sekretarz stanu ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. David Miliband, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział w środę również przyjazd wiceprezydenta USA Joe Bidena lub sekretarz stanu Hillary Clinton.
1 września w Gdańsku o godz. 4.45 odbędzie się tradycyjna coroczna ceremonia ku czci obrońców Westerplatte z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska. Po południu, ok. godz. 15, rozpoczną się centralne uroczystości na Westerplatte, podczas których odczytany zostanie Apel Pamięci, oddana salwa honorowa; zaplanowano także wystąpienia gości.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.