Tematem tegorocznego spotkania Benedykta XVI ze swymi dawnymi uczniami w Castel Gandolfo będzie „misja w perspektywie ekumenizmu”.
Szczegóły seminarium, które potrwa od 28 do 31 sierpnia, podało watykańskie Biuro Prasowe. Odbędzie się ono w ośrodku Mariapoli, należącym do Ruchu Focolari, gdzie na zakończenie papież odprawi Mszę św. dla swoich byłych wychowanków.
Przewidziano dwa podstawowe referaty. Profesor Peter Beyerhaus, emerytowany wykładowca misjologii i teologii na ewangelickim wydziale teologicznym w Tybindze, mówić będzie o misji „ad gentes”, jej usprawiedliwieniu i obecnym kształcie. Profesor Heinz Buerkle, dawny teolog ewangelicki, który w latach osiemdziesiątych nawrócił się na katolicyzm, emerytowany wykładowca Uniwersytetu im. Ludwika-Maksymiliana w Monachium, podejmie temat „Kościół i jego misja w dialogu z ludźmi oraz odmiennymi religiami i kulturami”.
Zgodnie z dotychczasowymi zwyczajami spotkanie przebiegać będzie przy drzwiach zamkniętych. Weźmie w nim udział arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schoenborn, który trzy lata temu mówił na tym forum o darwinizmie. W ubiegłym roku tematem dyskusji była książka Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”.
Również Jan Paweł II organizował w czasie letniego pobytu w Castel Gandolfo spotkania i seminaria z udziałem dawnych uczniów i przyjaciół – naukowców reprezentujących różne dyscypliny nauki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.