W przeddzień 2. rocznicy przejścia "białego szkwału" przez Wielkie Jeziora Mazurskie żeglarze w porcie w Sztynorcie uczcili pamięć ofiar żywiołu. Odprawiono mszę w intencji tych, którzy zginęli podczas nawałnicy. Ratownicy zorganizowali pokaz udzielenia pierwszej pomocy.
21 sierpnia 2007 roku przez Wielkie Jeziora Mazurskie przeszła nawałnica. W ciągu kilkunastu minut silny i porywisty wiatr przewrócił 40 żaglówek, ratownicy wyciągnęli z wody ponad 70 osób. Zginęło 12 osób: kajakarzy i żeglarzy.
W czwartek w Sztynorcie chętni żeglarze i turyści mogli uczyć się udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Na wodzie odbył się pokaz ratownictwa. W amfiteatrze, gdzie szalupę zaaranżowano na ołtarz odprawiono mszę. Na wieczór przygotowano koncert ballad żeglarskich w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.
"Mazury i jeziora to cud natury stworzony przez Boga, które mogą okazać się także niebezpieczne" - powiedział PAP duszpasterz żeglarzy, a jednocześnie ratownik medyczny i ratownik WOPR, ksiądz Rafał Chwałkowski. "Należy je szanować i podchodzić do nich z respektem, przede wszystkim posiadać umiejętności, które pozwolą na odpowiednie zachowanie w nadzwyczajnych sytuacjach. Żeglarze powinni przywozić tu hart ducha i poczucie wspólnoty"- mówił.
Ks. Chwiałkowski ocenił, że "dwa lata temu zabrakło wodnikom zdrowego rozsądku i zgubiła ich pewność siebie".
"Żeglarstwo to sport dla ludzi z głową, którzy przed wypłynięciem sprawdzają prognozy pogody, nie wypływają po alkoholu i stosują środki bezpieczeństwa, choćby zakładając kapoki" - zaznaczył ks. Chwałkowski.
Dyrektor Mazurskiego WOPR Jarosław Sroka podkreślił, że żeglarze nauczyli się jednak pokory po tragedii sprzed dwóch lat. "W lipcu w tym roku pogoda była bardzo zaskakująca raz słonecznie, a po chwili burzowo. Ratownicy WOPR obserwowali, że żeglarze, gdy tylko zobaczyli niepokojące chmury na niebie, spływali do portów lub do brzegu i mieli na sobie kamizelki ratownicze" - powiedział.
Dodał, że po szkwale w mazurskich portach pojawiły się tablice ostrzegawcze z prognozą pogody, stacje meteo, a ratownikom przybyło sprzętu. Na Wielkich Jezior Mazurskich według służb ratowniczych każdego dnia żegluje od 40 do 60 tysięcy żeglarzy.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.