Reklama

Muzułmanie rozpoczynają Ramadan

Dziś rozpoczął się Ramadan - dziewiąty miesiąc w księżycowym kalendarzu muzułmańskim, podczas którego przez 30 dni wyznawców islamu obowiązuje post.

Reklama

Post to jeden z pięciu filarów islamu, najważniejszy, bo w tym czasie został objawiony Mahometowi pierwszy fragment Koranu. Jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, podczas którego wyznawców islamu obowiązuje ścisły post od wschodu do zachodu słońca. Z obowiązku jego zachowania zwolnione są osoby chore, kobiety w ciąży, dzieci do lat siedmiu oraz osoby w podróży dłuższej niż trzy dni i ciężko pracujące, pod warunkiem odbycia dni postnych w innym terminie. Od rana do wieczora muzułmanie muszą powstrzymać się od jedzenia, picia i korzystania z używek. Koran bardzo odkładnie określa zakończenie postu w danym dniu - gdy białej nitki nie można odróżnić od czarnej.

Ten trzydziestodniowy post służy oczyszczeniu ciała i duszy, poznaniu siebie oraz zbliżeniu do siebie współwyznawców. Jest symbolem odnowienia organizmu, oczyszczenia religijnego z grzechów i występków. Winien go zachowywać każdy dorosły, zdrowy muzułmanin. Rozpoczyna się przed świtem krótką modlitwą i posiłkiem suhoor. Następny posiłek - iftar i modlitwa jest już po zachodzie słońca.

Zgodnie z przepisami islamu każdy muzułmanin powinien odmawiać modlitwę pięć razy w ciągu dnia o wyznaczonych porach. Nie musi iść w tym celu do meczetu czy domu modlitwy. Ważne jest natomiast, by jej miejsce było uprzątnięte, a wyznawca był w stanie rytualnej czystości. Ważne są też modły zbiorowe, szczególnie w piątkowe południe. Modlitwa jest bardzo istotna, ale w islamie dużą wagę przywiązuje się też do sumiennego wykonywania obowiązków. Dlatego, jeśli osoba w ciągu dnia pracuje, to solidna praca pozwala na odrobienie modlitwy w innym czasie. Podczas specjalnych modłów odprawianych codziennie w czasie ramadanu, recytowane są kolejne fragmenty Koranu, a ostatniego dnia odbywa się uroczysta recytacja zakończenia tej świętej księgi muzułmanów.

Szczególnie istotna w trakcie ramadanu jest noc czuwania, zwana Nocą Przeznaczenie. To właśnie wtedy Mahometowi został objawiony Koran. Muzułmanie wierzą, że podczas tej nocy aniołowie schodzą na ziemię i spełniają życzenia ludzi. Trwa wtedy całonocne czuwanie a w modlitwie bierze udział cała rodzina i przyjaciele. Ważne jest, aby się modlić, bo to wtedy Bóg przebacza ludziom grzechy.

Ramadan jest 9. miesiąc kalendarza islamskiego, opartego na cyklu Księżyca i podzielonego na dwanaście miesięcy. Każdy miesiąc składa się z dwudziestu dziewięciu lub trzydziestu dni. W efekcie jest on o dziesięć-jedenaście dni krótszy od roku słonecznego, toteż daty świąt islamskich zmieniają się co roku w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Pełny cykl trwa około trzydziestu trzech lat. Początek dnia liczy się od zachodu słońca. Wyznawcy islamu liczą czas od hidżry, czyli wyjścia Mahometa z Mekki do Medyny w 622 r., według kalendarza gregoriańskiego. Rok rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca muharram a kończy się miesiącem zu al-hidżra, będącym czasem pielgrzymowania do Mekki.

Ocenia się, że w Polsce żyje ok. 4500 muzułmanów, w większości będących pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Dość liczna zbiorowość muzułmańska jest w Gdańsku, gdzie znajduje się meczet - pierwsza świątynia islamska zbudowana na ziemiach polskich od czasów I Rzeczypospolitej. Oddano go do użytku na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie. Domy modlitwy istnieją także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Katowicach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama