Podczas zaplanowanego na początek września w Krakowie Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju "Ludzie i religie" kard. Stanisław Dziwisz odbierze Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu w czerwcu przez kapitułę nagrody w Nowym Jorku - poinformowało w piątek biuro prasowe Kongresu.
Nagrodę przyznała 24 czerwca kapituła nagrody w Nowym Jorku, w 95. rocznicę urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polski Podziemnej, a po wojnie autorytetu moralnego, nominowanego w 1998 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uhonorowany został "za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem". Nagrodę odbierze 7 września w teatrze Słowackiego w Krakowie, podczas Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju "Ludzie i religie".
Drugim laureatem nagrody jest amerykański Instytut Hoovera z San Francisco, uhonorowany "za ocalenie historii Polski, którą inni chcieli skazać na niepowodzenie".
"Jestem mile zaskoczony tym wyróżnieniem. Zawsze służyłem dialogowi z racji religijnych. Dialog jest moją zasadą, a zwłaszcza dialog z narodem, który został wybrany przez Boga, i któremu Bóg objawił 10 przykazań jako uniwersalne zasady współżycia między ludźmi. Odniesienie do Dekalogu zabezpiecza bowiem pokój i wzajemne poszanowanie" - tak skomentował przyznanie nagrody kard. Stanisław Dziwisz.
Nagroda Orła - statuetka orła z brązu - została ufundowana w 2000 roku przez legendarnego kuriera AK Jana Karskiego, który w czasie okupacji hitlerowskiej przekazał na Zachód relację o zagładzie Żydów.
Jest ona przyznawana tym, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować (w przypadku Polaków) oraz tym, którzy nie będąc Polakami, nie pozostają wobec naszego kraju obojętni".
Jak podaje biuro prasowe Kongresu, nagroda cieszy się międzynarodowym prestiżem i postrzegana jest jako najważniejsze pozarządowe wyróżnienie wywodzące się z Polski.
W latach poprzednich laureatami Orłów Karskiego byli m.in. redakcja "Tygodnika Powszechnego", Oriana Fallaci, ks. prof. Józef Tischner, Jacek Kuroń, Marek Edelman oraz prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Izraela Szimon Peres i prof. Bronisław Geremek.
W zaplanowanym na 6-8 września Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i religie", odbywającym się pod hasłem "Asyż w Krakowie", uczestniczyć będzie blisko 500 przedstawicieli różnych religii świata, przywódcy państw i przedstawiciele świata polityki i kultury, młodzież i pielgrzymi.
Kongres organizowany jest w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę upadku Muru Berlińskiego i komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej. Jego hasło "Asyż w Krakowie" nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.
Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio, która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie. Podczas ubiegłorocznego kongresu na Cyprze metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprosił jego uczestników na Kongres do Krakowa i Oświęcimia. (PAP) hp/ pz/ mow/
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.