23 sierpnia rozpoczął się w Rimini 30. Mityng Przyjaźni między Narodami. Został jak zwykle zorganizowany przez ruch Comunione e Liberazione, „Komunia i Wyzwolenie”.
To największe tego rodzaju spotkanie we Włoszech w tym roku nosi tytuł „Poznanie jest zawsze wydarzeniem”. Poznanie, jako spotkanie z faktami, które narzucają się z zewnątrz, zmusza do poszukiwania jakiegoś sensu. Do tego potrzebne są osoby, które pomogą ten sens odnaleźć.
Taka jest myśl przewodnia, która będzie towarzyszyć w tym roku rozważaniom na temat polityki międzynarodowej, polityki społecznej, szkoły. Oprócz tego zorganizowano koncerty, zawody sportowe, spektakle teatralne, wystawy, świadectwa nadzwyczajnych świadków. Rosyjski reżyser Andriej Tarkowski, gdy uczestniczył przed laty w mityngu postawił pytanie: „Dlaczego żyjemy na tej ziemi? Gdybyśmy nie stawiali sobie tego pytania – dodał – nie bylibyśmy godni nazywać się ludźmi”.
Na to pytanie postara się odpowiedzieć 300 prelegentów. Na terenach targów w Rimini można zobaczyć prawie wszystko. To jedna z największych imprez wystawienniczych we Włoszech, a pretendująca do największych i najnowocześniejszych targów w Europie.
Obok wspomnianych wcześniej spotkań ideowych na terenach targów otworzyło swoje stanowiska kilkuset wystawców, w tym także i Radio Watykańskie. Sacrum i profanum. Więcej profanum niż sacrum. Targi to okazja do zaistnienia i pokazania tego, co się chce sprzedać lub zareklamować. Wystawiane są drobiazgi, takie jak drobna biżuteria, ale też ekologiczne lokomotywy. Wszystko jednak w klimacie przyjaźni międzyludzkiej, bo targi mają łączyć a nie dzielić. Mityng potrwa do przyszłej soboty i jak w latach ubiegłych liczy na obecność około 800 tysięcy widzów.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.