Rok po pogromach chrześcijan w Indiach, ich ofiary trafiają do slumsów. Władze stanu Orisa postanowiły zamknąć obozy uchodźców. Tymczasem Kościół w Indiach ogłosił niedzielę - 23 sierpnia Dniem Pokoju i Zgody.
Nie wypłacono też odszkodowań za tysiące spalonych domów. Chrześcijanie, którzy z obawy przed hinduistycznymi bojówkami nie mogli powrócić w swe rodzinne strony, zaludniają obecnie slumsy Bhubaneśwaru, stolicy stanu.
Tymczasem Kościół w Indiach ogłosił niedzielę - 23 sierpnia Dniem Pokoju i Zgody. W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pogromów w całym kraju odbywają się spotkania, modlitwy i adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i pojednania. Jak mówi bp Felix Anthony Machado, chrześcijanie chcą w ten sposób przemówić do sumień swych rodaków.
„Chcemy, by ten dzień był dla wszystkich jasnym sygnałem: aby budować pokój należy kształtować atmosferę zgody w narodzie - powiedział Radiu Watykańskiemu indyjski hierarcha. - Jednakże sytuacja daleka jest od normalności. Pozostał strach. To, co się wydarzyło się przed rokiem, było dla naszych wiernych poważnym ciosem. Ale naszą siłą zawsze jest Ewangelia Jezusa, obecność Kościoła, Ciała Chrystusa. Prześladowaniami nie da się zniszczyć chrześcijaństwa. Wielu już próbowało, ale zawsze okazywało się to niemożliwe, bo krew męczenników jest nasieniem nowej wiary”.
Przed rokiem 23 sierpnia 2008, w prowincji Kandhamal w północnoindyjskim stanie Orissa rozpoczęła się fala pogromów chrześcijańskiej mniejszości. Od tego czasu do dnia dzisiejszego ataki przeciw chrześcijanom w tym regionie nie ustały. Po pierwszych okrutnych aktach agresji, które spowodowały ponad sto ofiar śmiertelnych i tysiące uchodźców, stały się one łagodniejsze, ale do mniejszych i większych aktów przemocy dochodzi aż do dzisiaj.
Klimat zastraszenia i braku bezpieczeństwa nadal daje się wyczuć w wielu miejscowościach tego okręgu, przy czym podobna sytuacja panuje w wielu innych stanach Indii. 11 sierpnia Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan poinformowała o napaści na dzieła charytatywne powadzone przez wspólnotę protestancką obwodu Annigere Gadag w stanie Karnataka. Bojówkarze z hinduistycznego ruchu Rasztrija Swajamsevak Sangh zaatakowali pomieszczenia, w których Kościół ewangelicki prowadzi swój program pomocy dzieciom, oskarżając obecnych tam ludzi o dokonywanie przymusowych nawróceń na chrześcijaństwo.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.