W Sokołowsku powstaje Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego

Archiwizacja twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, zbiór pamiątek po sławnym reżyserze oraz rozwijanie filmowych warsztatów dokumentalnych to główne obszary działalności Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego, które powstaje w Sokołowsku (Dolnośląskie). Muzeum zainauguruje swoją działalność w sobotę, na zakończenie odbywających się od poniedziałku Warsztatów Filmu Dokumentalnego.

Jak powiedziała PAP w poniedziałek wiceprezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" Zuzanna Fogtt, muzeum ma mieć żywą strukturę i prowadzić pracę twórczą w obszarze sztuki filmowej. "Chcemy rozwijać w tym zakresie współpracę z wieloma instytucjami i ludźmi zawiązanymi z kinem" - dodała Fogtt.

Muzeum powstanie w budynkach dawnego Sanatorium doktora Hermana Brehmera w Sokołowsku. Było to znane w całej Europie uzdrowisko dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Placówka nieprzypadkowo otwarta zostanie w Sokołowsku. W latach 50. Kieślowski mieszkał i tworzył w tym miasteczku. Powstały tu m.in. jego pierwsze filmy: "Prześwietlenie" oraz "Szpital".

"W muzeum oprócz pełnego archiwum twórczości reżysera znajdą się również pamiątki po nim, m.in. korespondencje z ojcem, który leczył się w Sokołowsku" - powiedziała Fogtt. Muzeum powstanie z inicjatywy Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" oraz żony zmarłego reżysera Marii Kieślowskiej. "Nie powstanie ono w Paryżu czy Warszawie, jak pierwotnie planowano - tylko w miejscowości, w której reżyser spędził lata swojego dzieciństwa. Wracał do niej wspomnieniami, m.in. w autobiografii +O sobie+" - dodała Fogtt.

Muzeum jest jedynie częścią szerszego projektu pt. "Laboratorium Kultury". Jak zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ", "Laboratorium Kultury to koncepcja stworzenia otwartego miejsca spotkań i forum dialogu różnych dziedzin, których przedstawiciele, starają się znaleźć wspólną przestrzeń do działań o zasięgu lokalnym, regionalnym oraz międzynarodowym".

Laboratorium będzie działo w dwóch podstawowych obszarach: Laboratorium Sztuk Wizualnych wraz z powstającą kolekcją sztuki współczesnej oraz Laboratorium Filmowe wraz z Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego.

W ramach działalności będą prowadzone m.in. projekty naukowe, konferencje, wystawy czasowe, projekcje filmowe i letnie pobyty edukacyjne. Powstanie również nowoczesna biblioteka oraz kolekcja sztuki współczesnej.

W poniedziałek w Sokołowsku rozpoczynają się Warsztaty Filmu Dokumentalnego. W imprezie wezmą udział studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) z Łodzi razem z profesor filmu dokumentalnego Marią Zmarz-Koczanowicz oraz rektorem tej uczelni Robertem Glińskim. Do Sokołowska przyjadą również studenci czeskiej szkoły filmowej z Pragi razem z profesorem, dokumentalistą oraz rektorem tej uczelni Karelem Vachekiem.

Warsztaty zakończą się w sobotę oficjalną inauguracją działalności Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego oraz pokazem filmów "Przeganianie myśli" Bożeny Biskupskiej i "Retransmisji" Zygmunta Rytki. Zostaną wówczas pokazane również etiudy, nakręcone przez uczestników warsztatów, w cyklu o nazwie "Od świtu do nocy".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »