„Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim” - takie jest motto podróży apostolskiej papieża Franciszka w Armenii. Ojciec Święty pojedzie tam w dniach 24-26 czerwca.
Czternasta podróż zagraniczna Franciszka obejmie cztery miejscowości: Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap.
Logo podróży to koło podzielone na dwie połowy: lewa jest fioletowa - w kolorze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, prawa zaś żółta - w barwach watykańskich. Wokół zaś napis na białym tle głosi: „Papież Franciszek w Armenii, 24-26 czerwca 2016. Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim”.
W tle widać dwa symbole narodu ormiańskiego: górę Ararat, na której według tradycji, zatrzymała się Arka po potopie, i klasztor w Chor Wirap, w którym przez 15 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel i patron Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Żyjący na przełomie III i IV w. św. Grzegorz przyniósł chrześcijaństwo do Armenii pomimo prześladowań ze strony króla Tirydatesa III. Po uwięzieniu misjonarza władca zapadł na nieuleczalną chorobę, która ustąpiła dzięki modlitwie Grzegorza. Wówczas król przyjął chrześcijaństwo i ustanowił je w 301 r. religią państwową. W Cesarstwie Rzymskim stało się ono taką dopiero w 392 r. za panowania cesarza Teodozjusza I Wielkiego.
35-latek, który zaatakował bo był niezadowolony z przebiegu procesu leczenia, jest w rękach policji.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
"Jesteśmy w kontakcie z dostawcą usług w celu rozwiązania problemu" .
Opinia rzecznika TSUE w związku z pytanie sądu o status sędzi wybranej przez KRS po 2018 r.
Lider zwycięskich liberałów zapowiada współpracę z partnerami innymi niż USA.