Kolejny gorliwy duszpasterz z przełomu XIX i XX wieku, założyciel żeńskiego zgromadzenia zakonnego, zostaje wyniesiony do chwały ołtarzy.
Jest to ks. Francesco Maria Greco, który zmarł w 1931 r., mając 73 lata. Jego beatyfikacji na stadionie w Cosenzy na południu Włoch przewodniczy dziś o godz. 16:00 w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Przyszły błogosławiony, urodzony w 1857 r. w Acri koło Cosenzy, został krótko po święceniach kapłańskich proboszczem w mieście, w którym przyszedł na świat, i pełnił tam tę posługę przez ponad 40 lat, aż do śmierci. Tak mówi o tym kard. Angelo Amato:
„W rodzinnym mieście jego ascetyczna postawa wzbudzała podziw i szacunek. A przede wszystkim wywierało wrażenie na mieszkańcach jego całkowite oddanie posłudze w parafii. Przyciągał wiernych jak magnes, tak że od razu uznali go za świętego. Wielu z tych, których pociągnęła jego gorliwość, chciało go naśladować. Dlatego założył stowarzyszenie Córek Najświętszego Serca, świąteczne oratorium dla chłopców, apostolstwo modlitwy i różne grupy. Ks. Francesco Maria Greco rozwijał duszpasterstwo powołaniowe, kierując młodych do kapłaństwa i życia zakonnego. Arcydziełem jego apostolstwa było założenie zgromadzenia Małych Pracownic Serc Jezusa i Maryi. Współpracowała z nim w tym Raffaella De Vincenti (1872-1936), której proces beatyfikacyjny jest w toku. Duch ewangeliczny ożywiający założyciela sprawił taki rozwój zgromadzenia, że w 1921 r. liczyło już ono 22 domy i 140 sióstr”.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.