We współczesnym świecie nic nie jest tak pilne, jak zaprowadzenie pokoju i zapobieganie kolejnym konfliktom – stwierdził w Stambule watykański sekretarz stanu.
Kard. Pietro Parolin stoi na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na I Światowym Szczycie Humanitarnym. Dziś mógł zabrać głos jako jeden z pierwszych delegatów. Przypomniał, że to ofiary konfliktów domagają się od nas pilnych kroków. Zauważył, że działania militarne nie mogą być już dłużej traktowane jako podstawowy sposób rozwiązywania problemów. Trzeba raczej postawić na inwestycje w rozwój, który ma istotne znaczenie dla trwałego pokoju i bezpieczeństwa, a z którego nikt nie może być wykluczony.
Watykański sekretarz stanu przedstawił następnie wieloaspektowe zaangażowanie Stolicy Apostolskiej. Wymienił tu starania o rozbrojenie i współpracę z państwami na rzecz trwałego pokoju, promowanie kultury pokoju, solidarności i pełnego poszanowania dla godności człowieka. W tym kontekście wspomniał o formalnej i nieformalnej dyplomacji, a także o dialogu międzyreligijnym, który wynika z przekonania, że religie powinny być pozytywną siłą w zapobieganiu konfliktom i ich uśmierzaniu. Kard. Parolin poinformował też o zaangażowaniu kościelnej oświaty i dzieł charytatywnych w wychowanie do pokoju oraz integrację społeczną.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.