W Vau-dejes w Albanii odbył się pogrzeb bp. Lucjana Avgustiniego, ordynariusza diecezji Sapë. Miał 52 lata.
Urodzony 52 lata temu w Kosowie, ukończył on seminarium duchowne w ówczesnej Jugosławii. Od ponad 20 lat posługiwał w Albanii. Był proboszczem parafii w Szkodrze, dyrektorem Caritas, wikariuszem biskupim, a w 2006 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Sapë.
W homili pogrzebowej bp Dodë Gjergji z Kosowa podkreślił, że zmarły hierarcha odznaczał się skromnością i zapałem duszpasterskim. Przez całe życie gorliwie służył swoim wiernym, a w jego 3 ostatnich miesiącach, po zapadnięciu na nieuleczalną chorobę, pokazał nam wszystkim, jak należy poddawać się woli Bożej, jak z pokorą przyjmować cierpienie i śmierć. W pogrzebie udział wzięli prezydent Albanii Bujar Nishani, nuncjusz apostolski w Tiranie, biskup prawosławny, przedstawiciele muzułmanów, wielu biskupów i kapłanów, tysiące wiernych zgromadzonych przed katedrą. Diecezja Sapë leży na północy Albanii. Utworzona w 1062 r., jest jedną z najstarszych diecezji w tym kraju.
Ordynariuszem tej diecezji w latach 1936-1940 był bp Vincent Pranushi, jeden z męczenników albańskich, których beatyfikacja odbędzie się wkrótce.
Kościół albański cieszy się ze zbliżającej kanonizacji Matki Teresy, beatyfikacji 38 męczenników z czasów terroru komunistycznego, ale również modli się o nowych świętych pasterzy. Obecnie, po niespodziewanej śmierci biskupa Lucjana Avgustiniego, już 4 diecezje czekają na nowego ordynariusza. W tym kraju, gdzie w przeszłości bardzo walczono z religią i wiarą, brakuje sług Ewangelii. Większość księży i osób zakonnych tu pracujących to misjonarze i misjonarki wywodzący się z całego świata.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.