Na takiej zasadniczej koncepcji opierać się będzie czuwanie międzyreligijne, zorganizowane w nocy z soboty 28 na niedzielę 29 maja w katolickim kościele św. Mederyka (Saint-Merry) w Paryżu.
Ta „Noc Święta” –„Nuit Sacrée” – będzie spotkaniem refleksji i modlitwy z udziałem młodzieży chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, hinduistycznej i buddyjskiej. Ma pobudzić i włączyć do dialogu między różnymi tradycjami religijnymi. Inicjatywę zaaranżował międzyreligijny ruch młodzieżowy Coexister, który powstał w 2009 r. po tym, jak doszło we Francji do napięć między wyznawcami różnych religii.
Czuwanie rozpocznie się wieczorem, o 19:00 i potrwa do samego rana, do 7:00. W tym czasie każda grupa będzie miała swoją własną przestrzeń, animując refleksję poprzez śpiew i muzykę z własnej tradycji religijnej. Chrześcijan będzie reprezentowała międzynarodowa wspólnota ekumeniczna z Taizé, założona w 1940 r. we Francji przez brata Rogera. Jej kanony, odznaczające się prostą melodią, są szeroko znane na całym świecie. Powtarza się w nich wielokrotnie krótkie teksty biblijne.
Ruch Coexister ma włączać młodzież w działania na polu dialogu, solidarności i pomocy między różnymi religiami i w ruchach obywatelskich. Dąży on do wzmocnienia koncepcji „aktywnego współistnienia”, aby umożliwić każdemu życie w pełni swą tożsamością religijną, przyczyniając się w ten sposób do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i wzajemnie się szanującego. Obecnie ruch zrzesza ponad 2 tys. ludzi przynależnych do różnych religii. Działają oni w 25 grupach rozsianych po całej Francji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.