Brak odznaczenia dla ks. Jankowskiego

Blisko 50 osób, w tym m.in. prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska i były lider mazowieckiego regionu Solidarności Maciej Jankowski, otrzymają w poniedziałek w Gdańsku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczenia państwowe.

Wśród uhonorowanych zabraknie ks. prałata Henryka Jankowskiego. O jego odznaczenie zabiegała już drugi raz gdańska Solidarność.

"Niedobrze się dzieje. Jestem zawiedziony i rozczarowany taką decyzją prezydenta. Ten rozdział dotyczący uhonorowania powszechnie znanych zasług księdza Henryka Jankowskiego dla Solidarności w latach 80. powinien być już dawno zamknięty" - powiedział w piątek PAP przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

Dośla dodał, że nie wie, z jakich powodów były proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku nie znalazł się na liście osób odznaczonych przez prezydenta. "Kancelaria Prezydenta takich spraw nie tłumaczy, a i my nie pytamy, żeby nie stawiać drugiej strony w niezręcznej sytuacji" - zaznaczył.

Lider gdańskiej Solidarności zapowiedział, że związek zgłosi ks. Jankowskiego do odznaczenia państwowego przy okazji następnej rocznicy strajku.

Nie był to pierwszy wniosek Zarządu Regionu Gdańskiej "S" o przyznanie prałatowi Jankowskiemu odznaczenia państwowego. Już w ubiegłym roku gdańska "S" z okazji 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rekomendowała prezydentowi Kaczyńskiemu, aby ten przyznał ks. Jankowskiemu order. Ostatecznie b. proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku nie znalazł się wśród odznaczonych osób.

Osoba ks. prałata Henryka Jankowskiego budziła w ostatnich latach wiele kontrowersji, zarzucano mu m.in. szerzenie antysemityzmu, m.in. za sprawą scenografii Grobów Pańskich, przygotowywanych w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Ks. Jankowski został odwołany z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w listopadzie 2004 r. Uzasadniając taką decyzję abp Gocłowski wytknął m.in. prałatowi uczynienie z ambony "trybuny politycznej".

Jak poinformował PAP członek prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Wojciech Książek, wśród osób, które odznaczy w poniedziałek prezydent Kaczyński, są m.in. socjolog prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska, były lider regionu mazowieckiego Solidarności Maciej Jankowski, były prezes TVP Marian Terlecki, który również współtworzył Video Studio Gdańsk oraz obecne kierownictwo tej instytucji Marek Łochwicki i Waldemar Płocharski.

Wśród kilku stoczniowców, uhonorowanych odznaczeniem za udział w strajkach w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej, znajdzie się obecny wiceprzewodniczący "S" w tym zakładzie Karol Guzikiewicz.

Pośmiertnie odznaczenie otrzyma Tadeusz Szczepański, znajomy Lecha Wałęsy. Zaginął on w styczniu 1980 r. po tym, jak wybrał się z kilkoma kolegami nad Motławę, by "oblać" zdany egzamin na prawo jazdy. Nie wrócił z tego spotkania do domu. Dwa miesiące później jego zwłoki wyłowiono z Motławy. Część znajomych z opozycji twierdzi, że za śmiercią Szczepańskiego mogła stać Służba Bezpieczeństwa. Szczepański miał 20 lat.

Odznaczenia prezydent Kaczyński będzie wręczał w związkowej sali "Akwen" w ramach obchodów 29. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
8°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
wiecej »