W Krakowie odbyło się posiedzenie rządowego zespołu ds. ŚDM, w którym wzięli udział przedstawiciele rządu, służb i Kościoła.
Dużo uwagi podczas krakowskiego posiedzenia rządowego zespołu ds. ŚDM poświęcono zabezpieczeniu medycznemu. Jak przekonywała Małgorzata Popławska z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, plan tego zabezpieczenia uwzględnił czas uroczystości, miejsca odwiedzane przez papieża, miejsca zakwaterowania pielgrzymów.
Na czas ŚDM powstanie 27 namiotów szpitalnych - 10 na Błoniach i 17 w Brzegach. Pracowały będą 134 zespoły wyjazdowe. Na Błoniach będą 42 stałe punkty medyczne, w Brzegach będzie ich 90. Patroli pieszych będzie 158 na Błoniach i 500 w Brzegach, a patroli ruchomych - 14 na Błoniach i 46 w Brzegach.
Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz podkreślał, że konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywienia, wody i higieny. Poinformował, że organizatorzy ŚDM zgłosili już 18 pól gastronomicznych i 215 punktów gastronomicznych (76 z nich to punkty mobilne), w których wydawanych będzie 100 tys. posiłków na godzinę. Do zatwierdzenia przez sanepid pozostało jeszcze 4 proc. z tych zgłoszeń. Sanepid sprawdza także stan wody, zarówno przeznaczonej do picia, jak i do celów higienicznych.
Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, odwiedził krakowski Szpital im. Stefana Żeromskiego. To jedna z trzech placówek kluczowych w zabezpieczeniu medycznym ŚDM. Pozostałymi są Szpitale im. Ludwika Rydygiera i Jana Pawła II. O tym, jak będzie wyglądało ich przygotowanie, piszemy w tekście "Najgroźniejszy będzie upał".
W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży włączają się także siły zbrojne. Specustawa dała możliwość m.in. zorganizowania wojskowego zgrupowania medycznego na terenie lotniska w Balicach (więcej w tekście: "Wojsko pomoże przy ŚDM"). - To pozwoli również na zorganizowanie mostu powietrznego i przetransportowania ewentualnych pacjentów do innych terenów w kraju, gdyby takie zagrożenie istniało - zapowiedział Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W zabezpieczeniu ŚDM będzie także uczestniczyło 20 tys. policjantów, 2400 strażaków PSP, 800 funkcjonariuszy z Biura Ochrony Rządu i 1,5 tys. ze Straży Granicznej.
Pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski w rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że nie tylko organizatorzy wydarzenia uwzględnili w swoich przygotowaniach wskazówki RCB. - Tworzymy most powietrzny, którego do tej pory nigdy nie było. Udało się to dzięki ustawie antyterrorystycznej. Zwiększyliśmy przepustowość numeru 112, zapewniliśmy alternatywną łączność dla służb. To wszystko bardzo mocno zwiększa bezpieczeństwo w obszarach, za które państwo bierze odpowiedzialność - wyliczał.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.