Dziś rozpoczęła się szósta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jego celem jest przywracanie pamięci o przedwojennej, żydowskiej „Warsze”, sławionej w licznych opowiadaniach i powieściach przez Isaaca Bashevisa Singera – żydowskiego pisarza noblistę.
Jak co roku, na festiwalowe dni do stolicy przyjadą najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. Festiwal zakończy się 6 września.
Festiwal rozpocznie się wyjątkowo w Łodzi, tam też będzie miał dziś premierę film "Perecowicze" w reżyserii Sławomira Grünberga. Pokaz wpisze się w obchody 65. rocznicy likwidacji getta łódzkiego.
Od niedzieli, 30 sierpnia, festiwal odbywać się będzie w Warszawie. Na początek organizatorzy zapraszają na rodzinny piknik na Skwer przed Teatrem Żydowskim. W planach jest gotowanie potraw żydowskich, występ zespołu klezmerskiego, budowanie miasteczka z klocków Lego i gry edukacyjne dla dzieci. Tego dnia na warszawiaków czekają też inne atrakcje m.in. - żydowski salon literacki z udziałem Belli Szwarcman-Czarnoty, spektakle dyskusyjne kluby filmowe, warsztaty śpiewu kantorowego i otwarcie restauracji Prózna-Hoiz.
W następnych dniach odbędą się koncerty, wystawy, spektakle, debaty i spotkania. 1 września w synagodze Nożyków z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowano koncert z udziałem znakomitych kantorów z USA i Izraela - Yaakova Lemmera, Benziona Millera i Mashe Schulhofa. Wystąpi też chór kantorowy "The voice from heaven choir" z USA.
"Festiwal jest skierowany do tych, którym bliski jest świat Singera - podkreśla Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji Shalom, organizatora Festiwalu. - Na Próżna przychodzi wiele osób, które pamiętają przedwojenna Warszawę, swoich sąsiadów, sklepikarzy, rzemieślników. Pojawia sie coraz więcej pasjonatów kultury żydowskiej. Zależy nam, by pokazać ja poprzez teatr, film, taniec, język jidysz, wystawy i koncerty".
Szczegółowy program Festiwalu: www.festiwalsingera.pl
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.