21 czerwca w Krakowie zakończy się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi. Poinformował o tym ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej.
Uroczystość rozpocznie się we wtorek 21 czerwca o godz. 16 w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. W podziemiach tej pojezuickiej świątyni spoczywa trumna ze szczątkami sługi Bożego ks. Piotra Skargi.
Proces na etapie diecezjalnym zapoczątkowano 8 grudnia 2014 r. O jego rozpoczęcie zabiegali, prócz jezuickich konfratrów autora "Kazań sejmowych", także członkowie założonego przez ks. Skargę i działającego do dziś w Krakowie Arcybractwa Miłosierdzia, zajmującego się działalnością dobroczynną. Kraków wybrano na miejsce procesu ze względu na to, że tutaj przede wszystkim ks. Skarga (1536-1612) jako jezuita prowadził swoją działalność duszpasterską i dobroczynną.
- Mijały wieki, a pamięć o tym człowieku utrzymywała się nieprzerwanie zarówno w Kościele, jak i w całym polskim społeczeństwie. Jego "Żywoty świętych" kształtowały duchowość kolejnych pokoleń, a jednocześnie utrwalały i rozpowszechniały kulturę słowa polskiego - powiedział wówczas kard. Stanisław Dziwisz.
Rozpoczęcie procesu poprzedziły prace przygotowawcze.
- Kilka miesięcy wcześniej została powołana komisja historyczna, która złożyła prawie 200-stronicową relację z życia i działalności sługi Bożego. Następnie komisja cenzorów-teologów przebadała pisma ks. Skargi co do ich prawowierności wobec wiary katolickiej i obyczajów chrześcijańskich - poinformował ks. Scąber.
Po formalnym rozpoczęciu procesu powołano Trybunał Rogatoryjny. - Przesłuchano ponad 30 świadków. Odbyło się ponad 30 sesji trybunału. W miejscach związanych z ks. Skargą - Warszawie, Grójcu (miejsce urodzenia), Wilnie, we Lwowie - odbyły się sesje wyjazdowe. W ciągu półtora roku zebrano bogaty materiał dowodowy, liczący półtora tysiąca stron. Do tego doszły jeszcze pisma ks. Skargi, m.in. zbiory jego kazań - dodał ks. Scąber.
Po zakończeniu procesu akta sprawy zostaną przekazane do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Zostaną zbadane po kątem zachowania procedur przewidzianych prawem kanonizacyjnym. Po pomyślnej weryfikacji zostanie wydany dekret ważności postępowania diecezjalnego. Dalej postępowanie będzie się już toczyło w Rzymie.
Długo czekano na rozpoczęcie drogi ks. Skargi ku ołtarzom. Jego kult zaczął się rozwijać w Polsce tuż po krakowskim pogrzebie sprzed 404 lat. Kasata jezuitów w XVIII wieku, potem zaś II wojna światowa przerwały zabiegi wokół beatyfikacji wielkiego kaznodziei i dobroczyńcy.
Kult ks. Skargi jednak nie malał i po wojnie. Do dziś przed krakowskim sarkofagiem kryjącym trumnę z jego szczątkami składane są kartki z prośbami o wstawiennictwo w trudnych sprawach. Ich treść została wzięta pod uwagę w trakcie prac procesowych.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.