Papież: Kościół powinien wchodzić do polityki

Papież Franciszek powiedział w piątek, że Kościół powinien uczestniczyć w życiu politycznym, ale zastrzegł, że tylko w "wysokiej polityce". Opinię tę wyraził podczas spotkania z prawnikami i sędziami z całego świata. Mówił też o potrzebie wolnego sądownictwa.

W czasie audiencji dla uczestników zorganizowanego w Watykanie sympozjum na temat walki z przestępczością zorganizowaną, handlem ludzi i niewolnictwem Franciszek oświadczył: "Mówi się, że Kościół nie powinien angażować się w politykę".

Następnie dodał: "Kościół musi wchodzić do wysokiej polityki". Jego zdaniem zaangażowania wymaga właśnie walka ze zjawiskami, którym poświęcono obrady zorganizowane z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Franciszek przytoczył też słowa Pawła VI o tym, że "polityka jest jedną z najwyższych form miłości".

Zwracając się do sędziów z wielu krajów papież oświadczył: "Wiem, że doświadczacie nacisków, gróźb, i wiem, że dzisiaj być prokuratorem, sędzią to znaczy ryzykować własnym życiem". Wyraził uznanie dla odwagi przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy - jak mówił - "chcą pozostać wolni w pełnieniu swych funkcji w sądownictwie".

"Bez tej wolności władza sądownicza kraju psuje się i generuje korupcję" - oświadczył Franciszek. Zauważył, że "karykaturą" jest "sprawiedliwość z zawiązanymi oczami".

Jako wielkie zło społeczne wskazał korupcję na wszystkich szczeblach, która "osłabia rządy, demokrację partycypacyjną i działalność wymiaru sprawiedliwości".

Papież z uznaniem wypowiedział się o obowiązujących we Włoszech przepisach umożliwiających konfiskatę majątków przestępców.

Mówiąc o karach ocenił, że powinny one pozostawiać człowiekowi, także temu, który zbłądził, "nadzieję".

"Kara bez końca sama w sobie jest torturą" - uważa papież.

Powiedział też, że lepiej funkcjonują te więzienia, w których dyrektorem jest kobieta.

«« | « | 1 | » | »»
 • Podpisany
  04.06.2016 09:36
  Czy z tego, ze kara bez konca to tortury wynika, Wasza Świątobliwość, że "piekła nie ma". A przy okazji czy zwykły arcybiskup Fernandez może nyć autorem adhortacji papieskiej Amoris Laetitia? "Cały świat" pyta bo program antyplagiatowy wykrył.
 • Atimeres
  04.06.2016 10:01
  Po pierwsze "Kościół" to znaczy kto? Polityka to troska o dobro wspólne. Ale jakie, które dobro wspólne?
  Apostołowie takie pytanie wyeksponowali, gdy rozróżnili posługę Słowa i "obsługę stołów" Dz 6,2.
  Trzeba to stale mieć na uwadze, gdy mówi się o "wchodzeniu Kościoła do polityki" lub "udziale Kościoła w życiu politycznym"
 • CYnick
  04.06.2016 10:09
  Zbawienne słowa. Można z nich od razu stworzyć program. Totalne odwrócenie się "sprawiedliwych" od polityki, to równia pochyła dla społeczeństw. Zmierzamy ku mechanizmom partyjno-sekciarskim, które tolerują bujanie w obłokach i "uświęcanie środków przez cele" na ogromną milionową skalę. Towarzyszy temu dorabianie filozofii do absurdalnych hipotez i teorii. Podobnie jak ścieranie się interesów, mechanizm poniekąd naturalny ma miejsce ścieranie się kosmicznych bzdur wcielanych w życie przez amatorów ogarniętych chorą, wyzwoleńczą (tzw. prawda was wyzwoli...), a więc oszukańczą ideologią. Słabości takiej polityki świetnie widzi np. młodzież. Paradoksalnie najbardziej po ziemi chodzi ta jej część, która jeździ po świecie. Oby licznie wracała do kraju i leczyła wirusa PO-PiSu głosując na kogo trzeba. W polityce nade wszystko potrzebne są środowiska wolne od upiorów przeszłości!
 • waldi
  04.06.2016 21:08
  Do Redakcji GN

  Dlaczego zamieszczanie wyrwane zdania z papieskiego przemówienia i jakieś własne streszczenia, które są kompletnym bełkotem. Co tak naprawdę powiedział Franciszek o angażowaniu się Kościoła w "wysoką politykę"? Czym ona jest? Jaki ma związek z chrześcijańską moralnością i dotychczasową nauką Kościoła? Czy nie odnosicie wrażenia, że z waszego tekstu absolutnie nic nie wynika? Dlaczego nie publikujecie papieskich wypowiedzi in extenso?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »