Osoby, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą a równocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą od wtorku składać wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski można składać przez rok - do 1 września 2010 roku. Będą one rozpatrywane przez ZUS, który zdecyduje, kto może skorzystać z umorzenia składek. Według szacunków Zakładu takie wnioski może złożyć około 50 tys. osób.
Sprawę regulują przepisy nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 24 kwietnia 2009 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z tą nowelizacją osoby prowadzące działalność gospodarczą i przebywające na urlopie macierzyńskim mogą uzyskać umorzenie składek, jeżeli złożą taki wniosek.
Nowelizacja dotyczy osób, które podlegały od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy wykonywaniu tej działalności, a jednocześnie pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywały na urlopie wychowawczym.
Umorzenie składek może nastąpić na wniosek płatnika składek, który od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, który jednocześnie pobierał zasiłek macierzyński lub wychowawczy.
Wniosek może także złożyć osoba, która od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński lub wychowawczy.
Wniosek o umorzenie należności można składać do 1 września 2010 r.
Umorzenie należności będzie możliwe dopiero po złożeniu przez płatnika dokumentów ubezpieczeniowych.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.
Po przeliczeniu wyników z 99 proc. komisji: socjaldemokraci wyrywają. Ale...
Prezydent USA wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie ułaskawi swojego syna.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.