Reklama

Turek: "Bóg błogosławił, ziemia plon wydała"

Rolnicy oraz mieszkańcy Turku, panie w strojach ludowych niosące wieńce, strażacy w galowych mundurach, taniec i śpiew. Wszystko to złożyło się na gminno-miejsko-parafialne dożynki w Chlebowie, które odbyły się w ostatnią niedzielę wakacji, 30 sierpnia br.

Reklama

Tegoroczne podziękowanie za żniwa rozpoczęły się o godz. 15 mszą św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Przewodniczył jej dziekan dekanatu tureckiego, ks. Stanisław Nasiński przy udziale ks. kanonika Mirosława Frankowskiego oraz ks. Marka Kasika. Święto plonów zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego z przedstawicielami wszystkich wsi gminy i parafii, a także miasta Turku.

Uczestnikom uroczystości dożynkowych przyświecały konkretne intencje, przede wszystkim podziękowanie za dotychczasowe plony ziemi, co podkreślił ks. Frankowski na początku Mszy św., witając zgromadzonych wiernych. W niedzielnych ceremoniach udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Irena Tomaszak- Zesiuk, burmistrz miasta Turku Zdzisław Czapla, wójt gminy Turek Jan Owczarek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Rabiega oraz pozostali przedstawiciele władz lokalnych, a nade wszystko rolnicy wraz z całymi rodzinami.

Swoje delegacje przysłali mieszkańcy miasta Turku, Chlebowa, Lasek, Korytkowa, osiedla Uniejowskiego, Działek w Żukach, Szadowa oraz Pęcherzewa. Przygotowali oni bogato zdobione wieńce dożynkowe oraz kosze z owocami i warzywami. Symbolika wieńców była eucharystyczna, nie brakowało również odniesień do patronki parafii, św. Barbary.

Podczas homilii ks. Mirosław Frankowski apelował o szacunek do rolników i polskiej ziemi. „Chleb jest błogosławiony i konieczny do życia. Stąd też wysiłek, nakaz i obowiązek pracy na roli. Nie można dopuścić do tego, by te błogosławione owoce pracy rąk ludzkich stały się przekleństwem” – powiedział duchowny. „Majętny syn, który zapomina o swojej niedożywionej matce czy ojcu, biednym sąsiedzie, może okazać się jedynie przekleństwem”.

Ks. kanonik zwrócił uwagę na biblijne słowa „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. „Trzeba pamiętać, że te owoce są darami Ojca, Stworzyciela nieba i ziemi, którą wy uprawiacie zgodnie z Jego nakazem”. Ponadto ks. Frankowski wezwał obecnych rolników, aby swoje trudy i znoje dnia codziennego poświęcali Matce Najświętszej.

„Spraw, Panie, aby w tym roku nie zabrakło nikomu pożywienia. Wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy pracowali na roli, a nas naucz dzielić się Twoimi darami z każdym, kto będzie w niedostatku” – modlił się ks. Stanisław Nasiński, błogosławiąc przyniesione wieńce i kosze dożynkowe.

Po modlitwie powszechnej delegaci, w osobach burmistrza Czapli i wójta Owczarka, przynieśli w darach bochen chleba i kosz pełen owoców. Zgodnie z tradycją gospodarze tegorocznych dożynek otrzymali chleb, aby go sprawiedliwie podzielić pomiędzy mieszkańców i uczestników święta.

Po Eucharystii na scenie, ustawionej na boisku szkolnym, rozpoczęły się przemówienia zaproszonych gości, prezentacje poszczególnych wieńców, a następnie zabawa taneczna.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DOŻYNKI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama