Trwa antyklerykalna propaganda

W kwietniu 2010 r. w archidiecezji poznańskiej odbędzie się peregrynacja relikwii św. Jana Vianneya, patrona kapłanów. Decyzję w tej sprawie podjął biskup francuskiej diecezji Belley-Ars, Guy Bagnard, na prośbę abp. Stanisława Gądeckiego. Peregrynacja relikwii świętego będzie kulminacyjnym momentem Roku Kapłańskiego w Poznaniu. W liście pasterskim metropolita poznański napisał, że jesteśmy dziś „świadkami antyklerykalnej propagandy” prowadzonej przez media.

"Za przyczyną tego wielkiego świętego chcemy modlić się o dobrych kapłanów i nowe powołania kapłańskie" – napisał abp Gądecki w liście pasterskim do wiernych w związku z Rokiem Kapłańskim. Odniósł się w nim do spadku liczby powołań kapłańskich, widząc jego źródło w obecnym stanie polskich rodzin.

"Mamy dzisiaj do czynienia ze znacznym spadkiem dzietności. Ponadto, pojawiają się rodzice, którzy od małości nie przygotowują dzieci do życia ofiarnego, a nawet zaszczepiają dzieciom niechęć do powołania duchownego" – podkreślił metropolita poznański.

Hierarcha ocenił także, że jesteśmy dziś "świadkami antyklerykalnej propagandy, której celem jest walka z Kościołem. Objawia się ona w chorobliwym tropieniu grzechów kapłańskich, nagłaśnianiu ich w mediach, w przedstawianiu jednostkowych przypadków niewierności kapłańskiej jako praktyki powszechnej".

Abp Gądecki podkreślił także, że kapłaństwo jest wielkim szczęściem dla Kościoła i że kapłani będą chcieli stworzyć klimat sprzyjający modlitwie o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie właśnie podczas peregrynacji relikwii świętego w parafiach archidiecezji. Będą też modlić się o świętość kapłanów.

Metropolita poznański przypomniał, że św. Jana Vianneya "najbardziej dręczyła myśl, że ktoś mógłby zostać potępiony z jego winy i z uwagi na jego niedociągnięcia kapłańskie".

W Poznaniu znajduje się jeden z nielicznych w Polsce kościołów pw. św. Jana Vianneya.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »