Jak o. Papczyński zapraszał na swoją kanonizację w Rzymie.
Zenon Pałyska do Watykanu przyleciał z Góry Kalwarii. Kiedy tylko Papież Franciszek w marcu ogłosił datę kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego, pomyśleli z żoną, że bardzo chcieliby na niej być. Obydwoje są czcicielami świętego marianina, którego sarkofag jest w ich rodzimym kościele - na Mariankach.
- Ale jak to w życiu bywa, nie mieliśmy pieniędzy na taką podróż. I właściwie już pogodziliśmy się z tym, że obejrzymy transmisję uroczystości w telewizji. No trudno... - mówi Zenon Pałyska. - Aż tu dostaliśmy od o. Papczyńskiego niezwykły prezent. Zupełnie niespodziewanie dostałem premię i kiedy o niej powiedziałem żonie, nie mieliśmy wątpliwości, na co ją wydamy.
W dniu kanonizacji, 5 czerwca na pl. Świętego Piotra zjechało ok. 2,5 tys. czcicieli założyciela marianów, ze wszystkich zakątków Polski i świata. Nad placem powiewały biało-czerwone flagi, a w tłumie można było dostrzec transparenty m.in. z Rzeszowa, Małopolski, Ełku, Rzeczycy, Goźlina, Warszawy oraz Podegrodzia - rodzinnej miejscowości o. Papczyńskiego. We Mszy św. wzięli udział: prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Duda, delegacja Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp Stanisławem Gądeckim oraz księża marianie ze wszystkich zakątków świata. Archidiecezję Warszawską, na terenie której, w Górze Kalwarii o. Papczyński spędził ostatnie 24 lata swojego życia, na watykańskich uroczystościach reprezentował biskup pomocniczy Piotr Jarecki.
Na kanonizację do Rzymu przyjechał co dziesiąty mieszkaniec 5-tysięcznego Podgrodzia (ponoć przedstawiciele każdej rodziny). Podegrodzianie jechali autokarem przez 26 godzin.
- Ojciec Papczyński szedł do Rzymu, do papieża pieszo, to my mielibyśmy nie przyjechać na jego święto?! - mówi Jerzy Nieć, który wraz z czterdzieściorgiem członków Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Podegrodzie" - mimo lejącego się z nieba skwaru - na pl. Świętego Piotra wystąpił w stroju regionalnym.
Dla mieszkańców Podegrodzia święty marianin "jest jak rodzina". Jego kult był tam od zawsze, ale odkąd przetłumaczono z łaciny na język polski jego pisma i je rozpowszechniono, jego nauczania stało się bardziej zrozumiałe. Wielu "odkryło" go na nowo, jako duchowego przewodnika i mistyka.
- To był nasz chłop, twardy, konkretny. I tak też wyprasza łaski: szybko i konkretnie. Na naszych terenach jest dużo powodzi, a Podegrodzie one zawsze omijają. Nasz krajan nad nami czuwa - dodaje Jerzy Nieć.
Podczas niedzielnej uroczystości, po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, kiedy papież Franciszek odczytał formułę kanonizacyjną, na placu rozległy się brawa. Oprócz o. Stanisława Papczyńskiego w tym dniu do chwały ołtarzy ostała wyniesiona szwedzka brygidka Maria Elżbieta Hesselblad. Przy wtórze Psalmu 32, relikwiarz z fragmentem kości świętego marianina ustawiła przy ołtarzu mieszkanka Ełku, która została cudownie uzdrowiona za jego wstawiennictwem. Towarzyszyli jej mąż i starsze dziecko.
- Nie mogliśmy w to uwierzyć, bo Basi lekarze już nie dawali szans - mówi jej bliska krewna. - Ktoś polecił nam nowennę do o. Papczyńskiego jako niezwykle skuteczną. Wszyscy zaczęliśmy się nią modlić i Basia z dnia na dzień wracała do życia. Lekarze mówili, że takiego przypadku jeszcze nie widzieli, nie mogli tego wyzdrowienia zrozumieć ani wytłumaczyć. A my od razu wiedzieliśmy, że to o. Papczyński wyprosił u Boga tę wielką łaskę. Dzisiaj przyjechaliśmy całą rodziną mu podziękować. Także za szczęśliwą rodzinę Basi, jej dwóch synków.
aktualna ocena | 4,0 |
głosujących | 45 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.