"Połowiczne przeprosiny cara Putina" - tak włoski, katolicki dziennik "Avvenire" podsumowuje we wtorek list premiera Rosji do Polaków. Gazeta zwraca uwagę, że obchodom 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej towarzyszą nieporozumienia i spory.
W relacji z Gdańska specjalny wysłannik dziennika Luigi Geninazzi podkreśla "wielkie historyczne i polityczne znaczenie" udziału Władimira Putina w uroczystościach na Westerplatte.
Dodaje, że wciąż nie istnieje wspólne, zgodne spojrzenie Polski i Rosji na historię, o czym świadczy niedawny program w rosyjskiej telewizji, w którym - jak podkreśla - usprawiedliwiono pakt Ribbentrop - Mołotow.
Lecz nie tylko przeszłość wywołuje napięcia między Warszawą i Moskwą - zauważa dziennik. "Polska czuje na karku oddech Rosji, która z carem Władimirem odkryła stare imperialne ambicje i zamierza stawiać warunki Europie geopolityką gazową" - stwierdza włoski publicysta.
Jako powód sporów wymienia kontrowersje wokół projektu budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej, którego realizację - jak dodaje - skłonny jest porzucić teraz prezydent USA Barack Obama.
Może od wtorkowego poranka "rozpocznie się trudny dialog między Putinem a Tuskiem, premierami dwóch krajów, już nie wrogów, ale jeszcze nie przyjaciół" - zastanawia się Geninazzi.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.