Cyryl I o zasługach armii sowieckiej

Na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego opublikowano list patriarchy Cyryla nawiązujący do zasług armii sowieckiej w pokonaniu faszystowskich Niemiec.

List skierowany jest do obradującego we Władykaukazie Światowego Rosyjskiego Soboru i Plenum Związku Pisarzy Rosyjskich.

„Jesteśmy spadkobiercami naszych pradziadów i dziadów, którzy za cenę własnego życia obronili prawo Rosjan do własnej kultury, swojego miejsca w świecie” - czytamy w liście patriarchy. Podkreślił on, że „ofiara życia nie powinna być rozmieniona na drobne i służyć rozdzielaniu narodów walczących ramię w ramię”. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wyraził radość, że obecni we Władykaukazie pisarze zebrani pod hasłem ,,Wielkie Słowo Prawdy” wystąpią przeciwko ,,fałszowaniu historii zwycięstwa w II wojnie światowej i przeciwko pomniejszaniu czynu naszych ojców”. W liście patriarchy Cyryla brak jakichkolwiek odniesień do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Znowu ujawniła się postawa swoistej schizofrenii w ocenie czasów stalinowskich. Z jednej strony najwyżsi hierarchowie prawosławia oceniają stalinizm jako nieludzki i bezbożny system narażający miliony ludzi na cierpienia. Z drugiej strony nie kryje się uwielbienia i wysokiej oceny kierowania przez Stalina państwem, zwłaszcza w doprowadzeniu do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Zupełnie brakuje negatywnej oceny wkładu tego państwa oraz imperialnych dążeń Stalina w rozpętanie II wojny światowej, a już zupełnie nie chce się widzieć cierpień, jakie wyzwolicielska armia sowiecka przyniosła narodom Europy środkowo-wschodniej, pomimo niezaprzeczalnej ofiary krwi prostych żołnierzy przelanej na wyzwalanych terenach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »