Sąd Najwyższy Rosji nakazał w czwartek przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa znanej dziennikarki Anny Politkowskiej
Sąd zmienił sierpniową decyzję Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego, który odrzucił wniosek dzieci Politkowskiej o zwrócenie sprawy zabójstwa ich matki do Prokuratury Generalnej i przeprowadzenie powtórnego procesu.
O rozszerzenie zakresu śledztwa wystąpiła do Sądu Najwyższego także sama Prokuratura Generalna.
"To jedyna właściwa decyzja i my ją popieramy" - skomentował postanowienie sądu syn dziennikarki, Ilja Politkowski.
"Nasza prośba została całkowicie spełniona. Śledczy będą mieli nową szansę utorowania drogi do wyświetlenia tej sprawy. Mam nadzieję, że ją wykorzystają, biorąc też pod uwagę nasze dokumenty" - oznajmiła Karinna Moskalenko, adwokatka rodziny Politkowskiej.
"Następnym razem sprawa trafi do sądu, gdy Rustam Machmudow (domniemany sprawca zabójstwa) zostanie schwytany" - powiedziała prokurator Wiera Paczkowska, cytowana przez agencję Interfax.
Zadowolenie z decyzji sądu wyraził też Dmitrij Muratow, redaktor naczelny "Nowej Gaziety", w której pracowała Politkowska. "Sprawa została zwrócona, aby śledztwo było uzupełnione i wyczerpujące; to bardzo ważne i właściwe. Nie możemy zapominać, że zabójstwo to nie zostało wyjaśnione przez prawie trzy lata" - podkreślił.
Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.
W lutym br. ława przysięgłych uniewinniła trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie Politkowskiej i czwartego, którego łączono z tą sprawą.
Według aktu oskarżenia, dwaj Czeczeni, bracia Dżabrail i Ibrahim Machmudow, pomogli zabójcy dotrzeć do Politkowskiej, a były milicjant Siergiej Chadżikurbanow zapewnił mu pomoc techniczną. Wszyscy trzej utrzymują, że są niewinni. Trzeci z braci - Rustam Machmudow - uznany przez prokuraturę za faktycznego zabójcę, nie został ujęty. Zleceniodawców zbrodni organy śledcze dotychczas nie zidentyfikowały.
W czerwcu Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający i nakazał przeprowadzenie ponownego procesu.
Rodzina Politkowskiej twierdziła, że przeprowadzenie kolejnego śledztwa wiąże się z koniecznością usunięcia wielu braków w materiałach dochodzenia. Sugerowano też połączenie sprawy trzech podsądnych z tzw. głównym dochodzeniem, które obejmuje poszukiwanego domniemanego zabójcę - Rustama Machmudowa i nieustalonych zleceniodawców morderstwa.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.