Trwa wizyta ad limina biskupów z Brazylii. Benedykt XVI przyjął na prywatnych audiencjach w Castelgandolfo czterech przedstawicieli tej konferencji episkopatu. Ważnym polem działalności Kościoła w Brazylii jest oświata. Na ten temat Radio Watykańskie rozmawiało z prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej, który udaje się w kilkudniową podróż do tego kraju.
Trwa wizyta ad limina biskupów z Brazylii. Benedykt XVI przyjął na prywatnych audiencjach w Castelgandolfo czterech przedstawicieli tej konferencji episkopatu.
Ważnym polem działalności Kościoła w Brazylii jest oświata. Na ten temat rozmawialiśmy z prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej, który udaje się w kilkudniową podróż do tego kraju. „Brazylijskie szkolnictwo katolickie rozwija się bardzo dobrze i to na różnych poziomach – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Zenon Grocholewski. – W Brazylii jest wiele katolickich uniwersytetów. Często są to duże uczelnie, jak w São Paulo, Rio De Janeiro, Belo Horizonte, Porto Grande. Mają po około 20 tys. studentów i cieszą się dużą renomą”.
Katolickie uczelnie gwarantują nie tylko wysoki poziom nauczania. Ich zadaniem jest również zapoznanie studentów z doktryną Kościoła. „Na różnych wydziałach istnieją katedry nauki społecznej Kościoła, doktryny katolickiej itd. Także ci studenci są przygotowywani, by byli nie tylko solidnymi fachowcami w swoich dziedzinach, ale również, by byli solidnymi katolikami” – uważa kard. Grocholewski.
Tym niemniej, jak mówi, w ostatnich dziesięcioleciach niektóre katolickie uczelnie w Brazylii przeżyły poważny kryzys tożsamości katolickiej. Jednym z powodów był rozwój teologii wyzwolenia, zachwyt marksizmem. „To trochę osłabiało katolicką prężność tych uczelni – stwierdza prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. – Dzisiaj wyzwalają się już z teologii wyzwolenia. I jest ona obecna w ilości śladowej. Uniwersytety katolickie nabrały ostatnio dużej świadomości ewangelizacyjnej – dodaje kard. Grocholewski. – W zeszłym roku na przykład uczestniczyłem w spotkaniu 250 rektorów uniwersytetów katolickich w Ameryce Łacińskiej. Całe to sympozjum przebiegało pod hasłem: «Uniwersytet katolicki jako projekt ewangelizacji»”.
Nowym kontekstem działalności katolickiej oświaty w Brazylii jest działalność misyjna sekt i wspólnot protestanckich. „Osobiście uważam, że to właśnie uczelnie i szkoły katolickie powinny zapobiegać rozszerzaniu się protestantyzmu czy odchodzeniu wiernych od Kościoła katolickiego – powiedział kard. Grocholewski. – Na szczęście one się rozwijają, powstają nowe i są w tej chwili dość prężne”.
Do kompetencji Kongregacji Edukacji Katolickiej należą też seminaria duchowne. Jak zauważa kard. Grocholewski, Kościół w Brazylii wciąż jeszcze dotkliwie odczuwa brak powołań, który osłabia Kościół w tym regionie. „Chociaż nie jest prawdą, że nie ma wzrostu – podkreśla purpurat. – Są i takie diecezje, które nie są w stanie przyjąć do seminariów wszystkich zgłaszających się. W niektórych rejonach zauważa się obudzenie powołań kapłańskich. Niemniej jednak kapłanów jest mało. Dawniej przyjeżdżało bardzo dużo misjonarzy. Dzisiaj jest ich mniej. Brazylijczycy często liczyli na tych misjonarzy, bardziej niż na własny kler. Dzisiaj sami muszą pomyśleć o własnych kapłanach” – dodaje prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.