Zająć pierwsze miejsce w grupie i... uciszyć krytyków - to cel piłkarzy Niemiec na mecz z Irlandią Północną, który zakończy występy obu drużyn w pierwszej fazie mistrzostw Europy. Rywale, po niespodziewanej wygranej z Ukrainą, marzą o awansie do 1/8 finału.
Choć po dwóch kolejkach spotkań w grupie C mistrzów świata od debiutujących w ME Wyspiarzy dzieli tylko jeden punkt, to do wtorkowego pojedynku na Parc de Princes w Paryżu obie drużyny przystąpią z odmiennych pozycji i każde inne rozstrzygnięcie niż zwycięstwo Niemców byłoby sensacją.
Zespół trenera Joachima Loewa na inaugurację pokonał Ukrainę 2:0, a później rozczarował w meczu z Polską (0:0), która była bliżej trzech punktów. Niemieckich ekspertów i kibiców martwi przede wszystkim brak pomysłu na grę w ataku oraz skuteczność. Bramki zdobyli do tej pory obrońca Shkodran Mustafi po stałym fragmencie gry i pomocnik Bastian Schweinsteiger. Zawodzą Mesut Oezil, Mario Goetze i przede wszystkim Thomas Mueller, który na dwóch ostatnich mundialach - w 2010 i 2014 roku - uzyskał po pięć goli. Na pierwsze trafienie w ME czeka już od siedmiu spotkań.
"Oczywiście, że chciałbym w końcu strzelić bramkę, ale chciałbym przypomnieć, że to nie jest moje główne zadanie. Wszyscy, ja też, musimy przede wszystkim pracować na zwycięstwo drużyny" - zaznaczył Mueller i prosił, by nie oceniać jego postawy tylko przez pryzmat goli.
"Dobrze wiem, że czasem gram dobrze, ale nie zdobędą gola i jestem krytykowany. A nieraz po słabym występie uda mi się trafić do siatki i wtedy słyszę +Mueller-bohater, uratował mecz+. To zbytnie uproszczenie" - powiedział piłkarz Bayernu Monachium.
Jednym z lekarstw na poprawę skuteczności ma być zmiana w podstawowej jedenastce, jaką awizują niemieckie media - Juliana Draxlera ma zastąpić Andre Schuerrle.
Niemcy są już prawie pewni awansu do fazy pucharowej. Nawet jeśli przegrają z Irlandią Północną, a Polska wygra z Ukrainą, mistrzowie świata prawdopodobnie i tak zakwalifikowaliby się do 1/8 finału z trzeciego miejsca.
Selekcjoner widzi to jednak inaczej. ""Wygramy z Irlandią Północną. Będziemy pierwsi w grupie, a później chyba w Lille zagramy o awans do ćwierćfinału. Nie znam żadnej innej drogi..." - zauważył Loew.
Nastroje w ekipie z Wysp Brytyjskich przypominają sinusoidę. Po porażce z Polską (0:1) na inaugurację trudno było przypuszczać, że trzeci występ turnieju będzie meczem o awans, a nie o honor. Jednak wygrana z Ukrainą sprawiła, że przy korzystnych rozstrzygnięciach w innych grupach nawet minimalna porażka z mistrzami globu nie musi oznaczać pakowania walizek.
Przed spotkaniem z Ukrainą trener Irlandii Północnej Michael O'Neill dokonał pięciu zmian w składzie. Miejsce w "11" stracił m.in. Kyle Lafferty, najbardziej znany napastnik tego zespołu, którego siedem goli w eliminacjach bardzo przyczyniło się do wywalczenia historycznego awansu do ME. We wtorek piłkarz angielskiego Norwich prawdopodobnie znowu rozpocznie na ławce rezerwowych.
"Nikt nie zagwarantował mi miejsca w podstawowym składzie. Muszę o nie walczyć, zresztą jak każdy w drużynie. Nie sądzę, abym z Niemcami znalazł się w pierwszej jedenastce, bo zawodnicy, którzy ograli Ukrainę, zapracowali na kolejną szansę. Żaden z kolegów nie zasłużył, by zająć na ławce rezerwowych moje miejsce" - przyznał Lafferty.
Ostatnio oba zespoły spotkały się w meczu towarzyskim w 2005 roku. Niemcy wygrali w Belfaście 4:1. Na ponowną konfrontację nie będą musiały czekać równie długo, gdyż los skojarzył je w kwalifikacjach mistrzostw świata 2018.
Przypuszczalne składy (grupa C, wtorek, 21 czerwca, godz. 18.00, Paryż):
Irlandia Północna: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley, Craig Cathcart, Jonny Evans - Corry Evans, Oliver Norwood, Steven Davis - Jamie Ward, Stuart Dallas - Conor Washington
Niemcy: Manuel Neuer - Benedikt Hoewedes, Jerome Boateng, Mats Hummels, Jonas Hector - Sami Khedira, Toni Kroos - Thomas Mueller, Mesut Oezil, Andre Schuerrle - Mario Goetze.
Sędzia: Clement Turpin (Francja).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.