W stolicy Łotwy, Rydze, rozpoczęto zbieranie podpisów za przemianowaniem ulicy pierwszego prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa - podała w niedzielę rozgłośnia Echo Moskwy.
Wcześniej burmistrz Rygi Nils Usakovs powiedział rozgłośni, że przemianowanie ulicy jest "w pełni możliwe". Podczas niedawnej wizyty w Moskwie Usakovs przyrzekł, że w Rydze nie będzie ulicy Dudajewa, jeśli "naród sobie tego życzy".
Kampanię zbierania podpisów prowadzi rosyjska wspólnota na Łotwie - powiedział Echu Moskwy przedstawiciel władz wspólnoty Igor Watolin.
Do powodzenia inicjatywy sceptycznie odniósł się jeden z liderów separatystów czeczeńskich, mieszkający w Londynie Achmed Zakajew. W wywiadzie dla Echa Moskwy wyraził przekonanie, że ludność państw bałtyckich z szacunkiem odnosi się do Dudajewa.
Dżochar Dudajew został w roku 1991 prezydentem Czeczenii i proklamował suwerenność republiki. Pod koniec pierwszej wojny z Rosją w roku 1996 zginął, trafiony rosyjską rakietą. W tym samym roku łotewscy deputowani zaproponowali nazwanie jednej z ulic Rygi imieniem Dudajewa.
Od tamtej chwili prorosyjscy politycy wielokrotnie wzywali do zmiany nazwy ulicy, zwłaszcza po ataku czeczeńskiego komanda na teatr na Dubrowce w 2002 roku.
Echo Moskwy na swej stronie internetowej pisze, że po wyborach w czerwcu do władzy w Rydze doszedł sojusz polityczny stojący na straży interesów ludności rosyjskojęzycznej, a jego przewodniczący Nils Usakovs (ros. Nil Uszakow) jest pierwszym w historii Łotwy rosyjskim burmistrzem Rygi.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.