Reklama

"Młodzi ludzie potrzebują trenerów

Mówiąc o problemach tego kraju i dwustu milionów jego mieszkańców, Benedykt XVI skupił się m.in. na kwestii młodzieży, wchodzącej w dorosłe życie.

Reklama

Papież wygłosił przemówienie do pierwszej z trzynastu grup tamtejszego episkopatu, rozpoczynającego wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie.

„Wielu zdaje się spalać całe swe życie w ciągu jednej minuty, inni błądzą w nudzie i inercji albo oddają się wszelkiego rodzaju przemocy. W gruncie rzeczy są to przykłady desperacji tych, którzy szukają nadziei, jak pokazuje powszechna potrzeba, niekiedy mylona z pragnieniem duchowości, odnowionego poszukiwania punktu odniesienia, ażeby z powrotem wejść na drogę życia” - mówił Benedykt XVI.

Papież przypomniał swoją wizytę w Brazylii w maju 2007 roku i towarzyszące jej „manifestacje wiary i miłości”. Jednocześnie skrytykował tych, którzy po Soborze Watykańskim II otwarcie się Kościoła na świat interpretowali „nie jako potrzebę misyjnego zapału, lecz jako drogę do sekularyzacji” oraz gotowość do „ustępstw” i „szukania obszarów współpracy w zakresie chrześcijańskich wartości”, takich jak równość, wolność i solidarność. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że doprowadziło to jednak do takiego udziału niektórych przedstawicieli Kościoła w dyskusjach o charakterze etycznym, który „zaspokoił oczekiwania opinii publicznej”, nie było w nim jednak mowy „o niektórych podstawowych prawdach wiary, jak grzech, łaska, życie teologiczne”, a także śmierć i sąd, raj i piekło. „Tym samym, zauważył papież, nieświadomie wiele wspólnot chrześcijańskich popadło w samosekularyzację, co nie przysporzyło im nowych członków, lecz doprowadziło do odejścia wielu dotychczasowych”. „Nasi współcześni, kiedy przychodzą do nas, chcą zobaczyć coś, czego nie widać nigdzie indziej, mianowicie radość i nadzieję, które wypływają z faktu, że jesteśmy ze zmartwychwstałym Panem” - wyjaśnił Benedykt XVI.

„Nowe pokolenie, które przyszło na świat już 'w tym zsekularyzowanym środowisku kościelnym', widzi w społeczeństwie przepaść, na którą składają się różnice i kontrowersje w łonie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, przede wszystkim w dziedzinie etyki” - mówił papież, wskazując, że na tym terenie, który nazywa „pustynią Boga”, młode pokolenia odczuwają „ogromne pragnienie transcendencji”. Ponieważ to właśnie „młodzi ludzie tego pokolenia pukają do bram seminariów”, Benedykt XVI zachęcił brazylijskich biskupów do zajęcia się tym problemem. „Ci młodzi ludzie potrzebują trenerów, którzy byliby prawdziwymi mężami Bożymi, kapłanami bez reszty oddanymi formacji, dawaniu świadectwa daru z siebie, składanego Kościołowi poprzez celibat i surowe życie, zgodnie z przykładem Chrystusa, Dobrego Pasterza” – powiedział papież.

Brazylijska konferencja episkopatu jest największą na świecie, dlatego podzielona jest na 17 regionów. Każdy z nich odbędzie własną wizytą „ad limina”, stąd potrwa ona aż rok.

Pierwszy region zachodni (Regional Oeste 1) Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) obejmuje stan Mato Grosso do Sul. Siedzibą archidiecezji jest stolica stanu Campo Grande. Od strony zachodniej graniczy z Boliwią i Paragwajem. Stan Mato Groso do Sul został utworzony przed trzydziestu laty z części terytorium stanu Mato Grosso. Region był kolonizowany jeszcze przed „Traktatem Madryckim” z 1750 r. i należał do korony portugalskiej. W XVII w. na jego terenie powstały dwie redukcje jezuickie: Santo Inácio de Caaguaçu i Santa Maria da Fé do Taré. Szybki rozwój ekonomiczny tego stanu nastąpił w początkach XIX w. dzięki rolnictwu, hodowli bydła, eksploatacji lasów i minerałów.

W skład pierwszego regionu zachodniego wchodzi 6 diecezji, terytorium (357140 km2) jest nieco większe od Polski, liczba mieszkańców wynosi 2297981 osób. Na terenie regionu znajduje się 129 parafii obsługiwanych przez 271 księży diecezjalnych i zakonnych. Średnio na jednego kapłana przypada 8479 osób. Należy jednak zaznaczyć, że w diecezji Jardim na jednego kapłana przypada statystycznie 17712 osób, a więc 13 razy więcej niż w Polsce.

Drugi region zachodni (Regional Oeste 2) znajduje się na terenie stanu Mato Grosso, który położony jest na północ od stanu Mato Grosso do Sul. Od strony zachodniej graniczy częściowo z Boliwią, a częściowo z brazylijskim stanem Rondônia. Większą część terytorium zajmuje Amazonia.

W skład tego regionu wchodzi 9 diecezji i jedna prałatura São Félix do Araguaia. Siedzibą archidiecezji jest stolica stanu Cuiabá. Terytorium obejmuje 948209,7 km2. Liczba mieszkańców wynosi 2598005. Na terenie regionu znajduje się 169 parafii obsługiwanych przez 314 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Średnio na jednego księdza przypada 8273 osób. Jednak trzeba zaznaczyć, że w diecezji Rondonópolis na jednego duszpasterza przypada 11062 osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama