Obowiązek wynika z Objawienia

Przesłanie nie pozostawia wątpliwości. Pomóc trzeba.

Wczoraj w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski podpisano przesłanie Kościołów w Polsce dotyczące uchodźców. Prócz przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski podpisali je przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: Zajęcie stanowiska, które jest odniesieniem czysto religijnym, nie politycznym, jest naszym obowiązkiem i radością - mówił abp Gądecki. Dodawał, że jest to wyraz tego, że przyjęty przed 1050 laty chrzest jest nadal żywy.

Przesłanie nie pozostawia wątpliwości. Pomóc trzeba. Nie tylko tym, którzy pozostają na terenach objętych wojną, także tym, którzy zdecydowali się swoje domy opuścić. Obowiązki chrześcijan w tym zakresie wynikają z Objawienia Bożego i Tradycji Kościołów - stwierdzono w przesłaniu. To bardzo mocne słowa i bardzo mocne uzasadnienie. Nie chodzi o pomysł ludzki. Chodzi o nakaz, który wynika wprost z Objawienia i Tradycji. Kościół niczego tu nie dodaje, ale i nie może odjąć. Nawet gdyby - jak dodał w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu abp Gądecki - 60 czy 80 proc. ludzi było uchodźcom przeciwne. Kościół to nie partia polityczna, by dostosowywał swoje nauczanie do głosu ludzi. 

Zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią. Tego rodzaju stosunek chrześcijan do innych ludzi od początku istnienia Kościoła był ich znakiem szczególnym - wyjaśnia przesłanie. Bez wątpienia Kościół zdaje sobie sprawę z lęku, który jest w ludziach. Ale pamięta też słowa "nie bójcie się", wypowiedziane przez Jezusa do uczniów. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli (Łk 12,7)

Przesłanie nie jest wnioskiem politycznym. Mówi o tym, co należy robić, nie o tym, jak. Z pewnością konieczna jest roztropność. Ale i determinacja, by pomóc człowiekowi w potrzebie. Determinacja, by być człowiekiem, bo solidarność z drugim jest cechą człowieczeństwa. Bez tej determinacji roztropność bardzo szybko zdegeneruje i stanie się asekuranctwem, a cały wysiłek zdominuje budowanie piętrowych uzasadnień dlaczego nie możemy pomóc.

Doświadczenie wskazuje, że szukanie usprawiedliwienia to wielki wysiłek. Tak wielki, że brakuje już sił, by podjąć jakiekolwiek działanie.

To przesłanie jest po to, by powiedzieć takim postawom: STOP. Pomóc musimy. No, chyba że chcemy zrezygnować z naszego chrześcijaństwa i zaprzeczyć człowieczeństwu. Jedyne, co wymaga ustalenia, to jak to zrobić mądrze. Uwaga: chodzi o mądrość Bożą. Nie ludzką.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  02.07.2016 05:35
  nie ma juz woli pomocy uchodzcom (nawet chrzescjanskim) w Polakach.Juz jest za pozno.Tych,ktorzy chcieli pomoc wysmiano i wykopano...gdzie wtedy byli biskupi?Polityka byla wazniejsza dla nich niz "Objawienie"? Po co wiec chodzic nadal do kosciola,ktory tak postepuje? Jaki to ma sens skoro i tak sie swiadomie wystapilo przeciwko "objawieniu"i i tak juz nie ma woli naprawy w kosciele i zostaniemy potepieni?
 • fred
  02.07.2016 18:07
  Za Polonia Christiana ":W Szwecji wzrosła liczba przypadków molestowania seksualnego kobiet. Sprawcami tego typu czynów są imigranci. Do ataków na kobiety dochodzi najczęściej w klubach i na festiwalach. Policja jednak podjęła walkę z zagrożeniem i rozdaje zagrożonym paniom opaski z napisem „Nie dotykaj mnie”. Koniec cytatu. W roku 2016 biały człowiek w Europie zaczyna się czuć jak Żyd w III Rzeszy.
 • Iskra
  03.07.2016 13:42
  Bogu niech beda dzieki, za ludzi, ktorzy mysla tak jak pani , ktora nie boi sie mwic o obowiazku jaki wynika z Objawienia. Nie boi powiedziec sie tego tam gdzie wielu woli milczec bo procenty sa norma widzenia nauki Jezusa Chrystusa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  11°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »