Reklama

Bp K. Nitkiewicz: Aborcja i in vitro deptaniem życia

O szacunek dla życia, które jest przede wszystkim darem Boga, zaapelował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w Sulisławicach. Zwrócił uwagę, że wprawdzie "aborcja i metoda zapłodnienia in vitro to dwie rzeczy na pierwszy rzut oka sobie przeciwne, jednakże i w jednym, i w drugim przypadku deptane jest życie ludzkie, dar Stwórcy, poczęty człowiek".

Reklama

Podczas trwających od 7 września uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Sulisławskiej ordynariusz sandomierski zaapelował w obecności licznych pielgrzymów, by nie traktować dziecka jako dobra konsumpcyjnego, którym można by było handlować lub je odrzucać jako niepotrzebny balast. "Przypominam o tym, gdyż dziecko postrzegane jest coraz częściej jak dobro, które można nabyć za pieniądze lub jako przeszkoda, której również za pieniądze można się pozbyć" - powiedział.

Hierarcha sandomierski przypomniał również, że zapłodnienie in vitro jest przeciwne Prawu Bożemu. Wiąże się ono z tworzeniem dodatkowych "zarodków", które z dużym prawdopodobieństwem zostaną zniszczone. "Przecież te «zarodki» to ludzie. Aby mógł się narodzić w ten sposób jeden człowiek, może umrzeć kilkunastu lub kilkudziesięciu innych. Szkoda, że tak mało się o tym mówi w związku z przygotowywaną obecnie ustawą o kwestiach bioetycznych" - podkreślił biskup.

Zaapelował jednocześnie o pomoc dla dzieci żyjących w trudnych warunkach materialnych oraz o podjęcie adopcji przez małżeństwa nie mogące mieć własnego potomstwa.

Odpust w sulisławskim sanktuarium potrwa do 15 września i zakończy się w uroczystość Matki Bożej Bolesnej z udziałem chorych. Biorą w nim udział liczni pielgrzymi m.in. z Sandomierza, Połańca, Staszowa, Klimontowa, Koprzywnicy i wielu parafii z Podkarpacia. Każdy dzień Oktawy Maryjnej jest obchodzony pod hasłem tajemnic różańcowych odmawianych w danym dniu. Tegoroczna odpustowa Oktawa Maryjna jest okazją do przygotowania się do jubileuszu 400–lecia obecności Cudownego Obrazu w Sulisławicach, który będzie obchodzony w przyszłym roku.

Obraz Matki Boskiej Bolesnej Sulisławskiej znajduje się w Sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął z licznych uzdrowień, które przed nim wymodlono. Koronacji dokonał 8 września 1913 r. miejscowy ordynariusz bp Marian Ryx.

W czasie IV pielgrzymki do Polski w 1991 Jan Paweł II poświęcił jego nowe korony w Radomiu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach. W 2010 r. Sanktuarium będzie obchodziło 400–lecie obecności obrazu w parafii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama