Inicjator Ruchu Rodzin Nazaretańskich miał 78 lat.
Ks. Dajczer był kapłanem archidiecezji warszawskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1955 r. z rąk bp. Wacława Majewskiego. W 1985 roku wraz z ks. dr Andrzejem Buczelem (1951 - 1994) i grupą osób świeckich utworzył w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną, która dała początek ruchowi Rodzin Nazaretańskich. W ciągu dwóch lat RRN rozprzestrzenił się na terenie Polski, obecnie obejmuje swoim zasięgiem cały świat.
Pomimo międzynarodowego charakteru ruch funkcjonuje w oparciu o strukturę diecezjalną, podkreślając tym samym więź z Kościołem lokalnym. Członkowie ruchu spotykają się w małych wspólnotach parafialnych, bądź specjalistycznych, np. dziecięcych, młodzieżowych, studenckich, młodych małżeństw, lekarzy, więźniów, kapłanów itp.
Fundamentalną zasadą Ruchu jest dążenie do komunii z Chrystusem-Odkupicielem. Szczególnym rysem duchowości Ruchu jest maryjność, Matka Boża jest dla członków RRN Matką Kościoła, dlatego zawierzają się Jej na wzór św. Jana Apostoła. Droga do świętości wypracowana w Ruchu opiera się na duchowości św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pogłębianie życia wewnętrznego wymaga od członków Ruchu współpracy z kapłanem, mogącej przyjąć formę kierownictwa duchowego, które ułatwia odczytywanie znaków Ducha Świętego. Dostępnym dla wszystkich wzorem do naśladowania jest dla członków wspólnoty Święta Rodzina żyjąca w Nazarecie.
Ruch Rodzin Nazaretańskich jest obecny w 40 diecezjach, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Należy do niego ok. 45 tys. osób.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.