Premier: Nie ma w Polsce miejsca na rasizm

Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem i ważnym ogniwem dzieła pojednania - napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

List szefowej rządu odczytał w Kielcach Andrzej Białek, przedstawiciel Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które organizuje wydarzenie.

Premier zwróciła w liście uwagę, że oprócz chwalebnych kart polskiej historii, trzeba pamiętać także "o wydarzeniach zasługujących na potępienie". "Takim wydarzeniem był pogrom kielecki, który dziś wspominamy. 70 lat temu, krótko po wyniszczającej wojnie i dramacie Holocaustu, w Kielcach znów popłynęła krew niewinnych ludzi. Ta tragedia wciąż jest badana przez historyków, ale trzeba podkreślić, że żadna prowokacja nie może być usprawiedliwieniem dla nienawiści i przemocy" - napisała Szydło.

"Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie i nie ma miejsca na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem oraz ważnym ogniwem dzieła pojednania" - podkreśliła szefowa rządu.

Szydło zaznaczyła, że dużą rolę odegrało w tym kieleckie stowarzyszenie im. Karskiego. "Na najwyższy szacunek i uznanie zasługują Ci, którzy swą codzienną pracą budują mosty między narodami" - oceniła premier.

Szefowa rządu przypomniała, że Żydzi byli obecni na ziemiach polskich od początku państwowości, także w Kielcach. "Dzisiejsze Kielce i dzisiejsza Polska z szacunkiem chylą głowy przed ofiarami pogromu i czerpią ze wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa, z historii wspólnego życia (...) Pokolenia Polaków i Żydów razem dorastały, pracowały i stawały przeciw wspólnym wrogom. Doświadczyły pożogi wojen i ryzyka nieuchronnej śmierci za pomoc bliźniemu, co potwierdzają historie Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady" - dodała.

"Uroczyści 70. rocznicy pogromu kieleckiego są hołdem złożonym jego ofiarom, ale także dowodem wiary, że przywracanie nawet trudnej prawdy historycznej pozwala budować lepszą przyszłość. Przyszłość opartą o dialog, pamięć i pojednanie" - podsumowała Szydło.

Niedzielne uroczystości rocznicowe mają głównie modlitewny charakter. W południe przy pomniku Menora, Żydzi z Izraela, USA, Polski, mieszkańcy Kielc, a także uczestnicy "Marszu Życia - ku pojednaniu", oddali hołd dawnej żydowskiej społeczności miasta. Pod dawną synagogą przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uczcili pamięć Polaków, którzy chronili Żydów w czasie okupacji i pomagali im.

Przed kamienicą przy ul. Planty 7/9, gdzie 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu, wspominano ofiary zbrodni: odczytano ich nazwiska i modlono się. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, aktor Jerzy Trela i muzyk Włodek Kiniorski.

Po południu, na cmentarzu żydowskim na Pakoszu, przy grobie zamordowanych, przewidziana jest wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów.

Zgodnie z ustaleniami IPN, w czasie pogromu kieleckiego, w którym uczestniczyli cywilni mieszkańców miasta, milicjanci i żołnierze, zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków.

Tego dnia w Kielcach i okolicach miały miejsce również inne zajścia, w których pokrzywdzonymi stali się obywatele narodowości żydowskiej. Na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko.

Kielecki pogrom w 1946 r. sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. Dziewięć z dwunastu osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.

Wobec nieznalezienia podstaw do oskarżenia kogokolwiek za udział w pogromie Żydów w Kielcach miejscowa delegatura Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie w 2004 r. umorzyła śledztwo w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  03.07.2016 19:10
  Niestety, przez obsesjonatów i nienawistników - tych stefanów, edgarów i innych "gości" - trzeba się wstrzymywać z rzeczową krytyką tego, co w działaniach PiS na krytykę rzeczywiście zasługuje, bo krytykując stawałoby się ich wspólnikami.
 • Gibson
  03.07.2016 19:22
  Rasiści de facto wiele tracą, bo zamykają się na piękno różnorodności.
  Ja mieszkam na Górnym Śląsku, wychowałem się w hermetycznym społeczeństwie gdzie gwara,tradycja,kultura śląska była wszechobecna.
  Później pojechałem na studia, poznałem wielu ludzi, którzy w sumie różnili się w niektórych kwestiach. Zasadniczo jesteśmy jako Polacy niezależnie od regionu tacy sami, ale bogactwo gwarowe jest przepiękne :). Ludzie, Polacy, są nieświadomi że używają słów których nie używa się w innych regionach. Abstrahując od gwar, jest wiele słów charakterystycznych dla poszczególnych regionów czy nawet wsi.
  Poza tym poznałem Ewangelików, dziewczynę która miała właśnie przodków Żydów z Kielc, poznałem obcokrajowców, i w sumie żałuję trochę że w tak hermetycznym środowisku się wychowywałem, jak wieś na Górnym Śląsku, gdzie wszyscy są tacy sami :) .

  Rasizm to głupota ....
 • Edgar
  03.07.2016 20:38
  Stanisławie Miłoszu twoja pisomiłość sięga szczytów. Oczywiście termin rasizm dawno wyszedł poza ramy "a wasi biją Murzynów". Miłość bliźniego Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie wyszła poza jego: matkę Jadwigę, brata Lecha i bratową Marię Mackiewicz-Kaczyńską, o czym powiedział po katastrofie, zginęli wszyscy, których kochałem. Nawet nie kocha jego bratanicy, czego zresztą nigdy nie dowiódł. Dziwi mnie umiłowanie "katolkiów" do osoby świeckiej, która nienawidzi ludzi np. Niemców.
 • max
  04.07.2016 11:51
  Oczywiście w Polsce nie ma miejsca na rasizm. Problem jest taki dlaczego Pani premier przypomina o tym w kontekście pogromu zorganizowanego przez NKWD czyli ramienia Moskwy. Podobnie Jedwabne to zbrodnia niemiecka a nie polska. Czy pani premier w podobnym tonie będzie upamiętniać ofiary mordu w Nalibokach i Koniuchach gdzie Żydzi z Sowieckich oddziałów partyzanckich wymordowali całe polskie wsie w tym kobiety i dzieci. Dlaczego nie upamiętniamy naszych ofiar tylko staramy się przepraszać za zbrodnie których nie popełniliśmy lub były one wynikiem okupacji niemieckiej lub sowieckiej.

  Tutaj można posłuchać i przeczytać o pogromie kieleckim i zbrodni w Jedwabnem:

  Nie pozwolę oczerniać Jedwabnego!
  http://www.geocities.ws/jedwabne/nie_pozwole_oczerniac_jedwabnego.htm
  Profesor Iwo Cyprian Pogonowski - Tło historyczne pogromu kieleckiego
  https://www.youtube.com/watch?v=6aljPo6lrTE
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  11°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »