Powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 8 zł miesięcznie, opłacaną podobnie jak składki ZUS przez pracodawców, zakłada obywatelski projekt ustawy medialnej, który popierają stowarzyszenia twórcze. Twórcy zapowiadają złożenie go wkrótce w Sejmie i lobbowanie na jego rzecz.
"Teraz, kiedy nie ma już konkurencyjnej ustawy medialnej, przyjdzie czas na złożenie do Sejmu obywatelskiego projektu. Jest on już gotowy, ale nie chcieliśmy go składać wcześniej, by go nie spalić" - powiedział PAP w piątek prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.
Podkreślił, że najpierw twórcy muszą odbyć konsultacje z klubami parlamentarnymi i starać się o poparcie dla projektu. "Chodzi o to, by ani się nie pospieszyć, ani nie złożyć tego zbyt późno" - dodał.
Na razie nie prowadzono akcji zbierania 100 tys. podpisów wymaganych do złożenia projektu jako inicjatywy obywatelskiej. "Prezydent zaoferował, że złoży ten projekt jako swój, możemy też znaleźć 15 posłów, którzy złożą projekt. Każda z tych dróg jest dobra, bo projekt znajdzie się w Sejmie" - zaznaczył Bromski.
Jak wyjaśnił, projekt zakłada, że powszechną opłatę audiowizualną, która zastąpiłaby abonament, wnosiliby pracodawcy. Inne założenia projektu to poszerzenie do dziewięciu osób składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także wprowadzenie do rad nadzorczych mediów publicznych przedstawicieli samorządu pracowniczego. Wedle tych propozycji z dniem wejścia nowej ustawy automatycznie wygasłaby kadencja obecnej KRRiT, przerwaniu nie uległyby natomiast kadencje rad nadzorczych i zarządów TVP i Polskiego Radia.
"To dobry projekt, napisany przez prawników, specjalistów" - powiedział Bromski, zaznaczając, że być może w Sejmie część rzeczy z projektu zostanie zmieniona. "Najważniejsze, by o nim rozmawiać" - zaznaczył.
W związku z projektem powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, skupiający ok. 160 osób, w tym twórców, naukowców, ekspertów medialni, samorządowcy i dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sportowców. Komitet tworzą m.in. Magdalena Abakanowicz, Krystyna Janda, Krzysztof Krauze, Jacek Bromski, Leszek Mądzik, Allan Starski, Juliusz Braun, Jan Dworak, prof. Tadeusz Luty, prof. Andrzej Zoll, Małgorzata Domagalik, Marcin Przeciszewski, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Rafał Dutkiewicz, Jacek Majchrowski, Przemysław Saleta.
W piątek Sejm głosami PiS i Lewicy podtrzymał weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do nowej ustawy medialnej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.