Reklama

Benedykt XVI wyświęcił nowych biskupów

“Módlmy się, abyście stali się sługami wiernymi, roztropnymi i dobrymi, abyście któregoś dnia mogli usłyszeć od Pana dziejów słowa: Sługo dobry i wierny... wejdź do radości twego pana”. Tymi słowami Benedykt XVI zakończył swoją homilię podczas Mszy św. w watykańskiej Bazylice św. Piotra, połączonej ze święceniami pięciu nowych biskupów pracujących dotychczas w Kurii Rzymskiej

Reklama

Zwracając się do nich papież, któremu towarzyszyli w tym obrzędzie kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone i prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada, przypomniał “trzy cechy właściwej służby, które składają się na wizerunek posługi kapłańskiej”.
Pierwsza to wierność - mówił Benedykt XVI, polegająca właśnie na tym, że sługa “nie stara się dostosować wiary do aktualnej mody”. Tak pojmowana wierność “nie ma w sobie nic jałowego ani statycznego, lecz jest twórcza” - dodał papież. “Wierność nie jest strachem, lecz inspiracją dla niej są miłość i jej dynamizm. Wiara wymaga, aby ją przekazywać: nie została nam dana tylko dla nas samych, dla zbawienia naszej własnej duszy, ale dla innych, dla tego świata i dla naszych czasów. Musimy usytuować ją na tym świecie, ażeby stała się na nim siłą żywą; ażeby umacniała na nim obecność Boga” – wyjaśniał Ojciec Święty.

Drugą wymienioną przez papieża cechą kapłańskiej posługi jest roztropność. “Musimy tu od razu usunąć pewne nieporozumienie. Roztropność to coś innego od przebiegłości. Roztropność wymaga rozumu pokornego, zdyscyplinowanego i czujnego, który nie daje się omamić uprzedzeniom; nie osądza według pragnień i namiętności, lecz poszukuje prawdy, także tej niewygodnej. Sługa roztropny to nade wszystko człowiek prawdy i człowiek szczerego rozumu. Nie kierujmy się małym oknem naszej własnej przebiegłości, ale przez wielkie okno, które Chrystus otworzył nam na całą prawdę, patrzymy na świat i na ludzi i w ten sposób poznawajmy, co naprawdę liczy się w życiu” - podkreślił Benedykt XVI.

Wskazując na trzecią cechę sługi Chrystusa, którą jest dobroć papież podkreślił, że wzrasta ona „wraz z wewnętrznym zjednoczeniem z Bogiem żywym”. “Stajemy się dobrymi sługami poprzez naszą żywą relację z Jezusem Chrystusem”. “Tylko kiedy nasze życie toczy się w dialogu z Nim, tylko kiedy Jego byt, Jego cechy przenikają nas i kształtują, możemy stać się prawdziwie dobrymi sługami” – powiedział Benedykt XVI.

Przypominając na zakończenie, że Kościół obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Imienia Maryi, papież podkreślił, że “w Niej ludzie znajdujący się w ciemnościach i mękach tego świata znaleźli oblicze Matki, która daje nam odwagę, by iść naprzód”. “W zachodniej tradycji imię 'Maryja' przetłumaczone zostało jako 'Gwiazda Morza'. Znajduje w nim wyraz właśnie to doświadczenie: ile razy historia, w której żyjemy, jawi się niczym ciemne morze, którego fale nacierają groźnie na łódkę naszego życia. Czasami noc zdaje się nieprzenikniona. Często można mieć wrażenie, że moc należy tylko do zła, a Bóg znajduje się nieskończenie daleko. Często z daleka jedynie dostrzegamy wielką Światłość, Jezusa Chrystusa, który zwyciężył śmierć i zło. Wówczas jednak widzimy niezwykle blisko światło, które zapaliło się, kiedy Maryja powiedziała: 'Oto Ja, służebnica Pańska'. Widzimy bijące z Niej jasne światło dobroci... Poprzez swą dobroć przynosi wciąż na nowo Jezusa Chrystusa i tym samym wielkie Światło Boga na świat. Daje nam On swoją Matkę jako naszą Matkę, abyśmy nauczyli się od Niej wypowiadać 'tak', które sprawia, że stajemy się dobrzy” – powiedział Benedykt XVI.

Sakrę biskupią z rąk papieża przyjęli dziś: Gabriele Giordano Caccia, z duchowieństwa archidiecezji Mediolanu, urodzony 24 lutego 1958, wyświęcony 11 czerwca 1983, 16 lipca br. mianowany nuncjuszem apostolskim w Libanie; Franco Coppola, z duchowieństwa archidiecezji w Otranto, urodzony w 1957 r., wyświęcony 12 września 1981 r.,16 lipca br. mianowany nuncjuszem apostolskim w Burundi; Pietro Parolin, z duchowieństwa diecezji w Vicenzy, urodziny 17 stycznia 1955 r., wyświęcony 27 kwietnia 1980 r., 17 sierpnia br. mianowany nuncjuszem apostolskim w Wenezueli; Raffaello Martinelli, z duchowieństwa diecezji w Bergamo, urodzony 21 czerwca 1948 r., wyświęcony 8 kwietnia 1972 r., 2 lipca br. mianowany ordynariuszem podrzymskiej diecezji Frascati; Giorgio Corbellini, z duchowieństwa diecezji Piacenza-Bobbio, urodzony 20 kwietnia 1947 r., wyświęcony 10 lipca 1971 r., 3 lipca br. mianowany przewodniczącym Biura Pracy Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama