Świat arabski potępia zamach w Nicei

Wiele krajów arabskich, łącznie z Arabią Saudyjską, potępiło w piątek zamach w Nicei, gdzie zamachowiec zabił 84 osoby. Najwyższy autorytet sunnitów, uniwersytet Al-Azhar w Kairze, zaapelował o jedność w obliczu terroryzmu.

"Te haniebne ataki terrorystyczne są sprzeczne z naukami islamu" - podkreślił w oświadczeniu kairski uniwersytet islamski. "Al-Azhar" stwierdza konieczność połączenia wysiłków w walce z terroryzmem, żeby uwolnić świat od tego zła" - dodał.

W Arabii Saudyjskiej, nękanej ostatnio krwawymi zamachami, rzecznik rządu potępił "nikczemny" atak terrorystyczny w Nicei i zapewnił Francję o swej "solidarności i współpracy w obliczu wszelkich aktów terrorystycznych".

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich szef MSZ, szejk Abd Allah ibn Zajed Al-Nahajan, w komunikacie potępił "nikczemną zbrodnię", oceniając, że wszystkie kraje "powinny działać stanowczo i bez wahania przystąpić do walki z terroryzmem".

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie należą, tak jak i Francja, do międzynarodowej koalicji, która pod kierunkiem Stanów Zjednoczonych walczy z dżihadystami z Państwa islamskiego (IS) w Syrii i Iraku.

Zamach zdecydowanie potępiły sułtanat Omanu, Kuwejt i Katar.

W Egipcie prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, w którego kraju dochodzi do zamachów dżihadystycznych, wyraził "pełną solidarność Egiptu z zaprzyjaźniona Francją" i poparcie Kairu "dla międzynarodowych wysiłków w walce z terroryzmem".

Terroryzm "nie zna granic i niszczy życie niewinnych ludzi na całym świecie - podkreślił prezydent Egiptu w oświadczeniu. - Takie działania wzmacniają determinację krajów i ludzi miłujących pokój, aby walczyć z terroryzmem i go pokonać".

Wielki mufti Egiptu Szawki Allam określił zamachowca z Nicei jako "ekstremistę, który podąża śladami diabła". "Islam nigdy nie wzywał do rozlewu krwi" - zaznaczył.

Kierowana przez Mahmuda Abbasa Autonomia Palestyńska ze swej strony potępiła "tchórzliwy, terrorystyczny, dziki akt", który "uderzył nie tylko we Francję, lecz również wolność, równość i braterstwo".

"Tchórzliwy terrorystyczny akt" potępił również szef Ligi Arabskiej Ahmed Abul Gheit.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »