Projekcją "Westerplatte" Stanisława Różewicza rozpoczyna się w poniedziałek w Petersburgu retrospektywa polskich filmów fabularnych, poświęcona 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach cyklu "Polska. 70 lat temu" zaprezentowane zostaną również obrazy - "Katyń", "Korczak", "Kanał" oraz "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, a także "Hubal" Bohdana Poręby.
Przegląd potrwa do 18 października, a pokazy będą się odbywały w salach Ermitażu, Rosyjskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki im. Włodzimierza Majakowskiego oraz Uniwersytetu Kultury i Sztuki.
Retrospektywa została zorganizowana przez Instytut Polski w Petersburgu przy współpracy z tamtejszym Klubem Edukacji Filmowej. Szef Instytutu Polskiego w mieście nad Newą Cezary Karpiński podkreślił w rozmowie z PAP, że przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodego pokolenia petersburżan.
Natomiast od piątku w petersburskim Państwowym Muzeum Historii Politycznej Rosji czynna jest wystawa "Wrzesień 1939. Rozbiór Polski", opowiadająca o wydarzeniach poprzedzających początek II wojny światowej, w tym pakcie Ribbentrop-Mołotow, oraz obronie Polski we wrześniu 1939 roku.
Na tę planszową ekspozycję złożyły się zdjęcia, kopie dokumentów, relacje uczestników tamtych wydarzeń, a także fragmenty wystąpień ówczesnych polityków niemieckich, radzieckich i polskich.
Wystawę przygotował Ośrodek Karta przy współpracy z warszawskim Domem Spotkań z Historią i Instytutem Polskim w Petersburgu.
Karpiński podkreślił, że ekspozycji nie towarzyszy żaden komentarz odautorski, interpretujący tamte wydarzenia. "Wyłożyliśmy materiały, a odbiorca przychodzi i zapoznaje się z nimi. Słowem - przyjdź, zobacz, pomyśl" - powiedział szef Instytutu Polskiego w Petersburgu.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.