Prokurator Krajowy Edward Zalewski omawiał w Pakistanie współpracę w ściganiu porywaczy i zabójców polskiego geologa Piotra Stańczaka - poinformowała w poniedziałek Katarzyna Szeska, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Strona pakistańska poinformowała, że o zabójstwo oskarżono dwóch mężczyzn - sprawą zajmie się Antyterrorystyczny Sąd w Rawalpindi.
Polska delegacja z Zalewskim na czele była w Pakistanie przez cały ubiegły tydzień. Efektem jej pobytu może się stać podpisanie w niedługiej przyszłości zaproponowanej przez stronę polską umowy z Pakistanem o wzajemnej pomocy prawnej. W tej chwili nie mamy takiej umowy z Pakistanem.
Delegacja odbyła pięć spotkań z przedstawicielami władz, podczas których strona pakistańska poinformowała o stanie prowadzonego śledztwa w sprawie zabójstwa Polaka. "Prowadzone w Pakistanie śledztwo doprowadziło do ustalenia dwóch sprawców zabójstwa Piotra Stańczaka, przeciwko którym został skierowany akt oskarżenia" - poinformowała Prokuratura Krajowa.
W lipcu ujawniono, że Shah Abdul Aziz, b. parlamentarzysta pakistański, został aresztowany z powodu podejrzeń o związek z zabójstwem Stańczaka. Aziz był kluczową postacią negocjacji z talibami w trakcie przetrzymywania Polaka. Po zabiciu Stańczaka zaproponował pomoc w odzyskaniu ciała; ofertę przyjęło polskie MSZ. Jego aresztowanie miały umożliwić zeznania Atty Ullaha Khana, zatrzymanego wcześniej terrorysty, który przyznał się do porwania Stańczaka. Khan miał rozpoznać Aziza jako osobę, z której polecenia zabito Polaka po załamaniu się negocjacji.
Według Szeskiej, strona pakistańska zapewniła, że w dalszym ciągu toczy się śledztwo w sprawie innych osób, które brały udział w porwaniu, uwięzieniu i zabójstwie Polaka. "Przedstawiciele władz pakistańskich zapewnili, że wnioski strony polskiej zostaną wykonane w oparciu o obowiązującą w prawie międzynarodowym zasadę wzajemności" - informuje prokuratura.
Polska prokuratura zwróciła się do Pakistanu o materiały sprawy dwóch Pakistańczyków aresztowanych w tym kraju w związku z porwaniem i zabójstwem Stańczaka.
"Liczymy, że niebawem otrzymamy materiały od strony pakistańskiej" - powiedział PAP w poniedziałek prok. Robert Majewski, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, która prowadzi polskie śledztwo w tej sprawie.
Po zatrzymaniu Khana szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że zostanie on sprawiedliwie osądzony. "Sprawiedliwie, to znaczy bardzo surowo. Cieszę się, że będzie sądzony w Pakistanie, gdzie obowiązuje kara śmierci" - podkreślił. Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie oceniła tę wypowiedź. "Z najwyższym zdumieniem przyjęliśmy słowa Sikorskiego gloryfikujące stosowanie kary śmierci" - oświadczyła Fundacja.
Prokuratura przypominała wcześniej, że zasadą jest sądzenie sprawcy czynu w państwie, którego jest obywatelem i gdzie popełnił przestępstwo, niezależnie od tego, jakie obywatelstwo miała ofiara.
Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został we wrześniu 2008 r. porwany przez talibów, którzy w zamian za jego uwolnienie domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego ogłosili, że Polak został zabity. W kwietniu ciało Polaka przewieziono do kraju. Jego pogrzeb odbył się na początku maja w Krośnie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.