Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w czwartek w Waszyngtonie weźmie udział w spotkaniu Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Na rozmowy zaproszono przedstawicieli 40 państw oraz UE, ONZ i NATO.
Dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak poinformował PAP, że w czwartek rano odbędzie się wspólna sesja plenarna ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych poświęcona walce z PI w Iraku. Po południu tego dnia zaplanowana jest sesja plenarna, poświęcona walce z PI w Syrii i na innych obszarach, z udziałem wyłącznie ministrów spraw zagranicznych.
"Minister Waszczykowski będzie uczestniczył również w śniadaniu roboczym wydawanym przez sekretarza stanu USA Johna F. Kerry'ego" - dodał Sobczak.
Podkreślił, że spotkanie w Waszyngtonie ma służyć podsumowaniu dotychczasowych i omówieniu przyszłych działań Koalicji. Według niego zaproszenie skierowano do 40 państw oraz UE, ONZ i NATO.
W spotkaniu Koalicji w Waszyngtonie będzie uczestniczył również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Jak zaznaczył Sobczak, ważnym punktem wizyty ministra Waszczykowskiego w USA będzie spotkanie w piątek z przedstawicielami Polonii w Portland w stanie Oregon. "Rozmowy ministra będą poświęcone m.in. wspieraniu przez MSZ środowisk polonijnych, obecności osób polskiego pochodzenia w amerykańskim życiu politycznym oraz polskiej dyplomacji historycznej" - zapowiedział.
Koalicja do walki z tzw. Państwem Islamskim została powołana przez Stany Zjednoczone we wrześniu 2014 r. Jej celem jest zniszczenie oraz ostatecznie pokonanie tzw. Państwa Islamskiego, uznanego przez ONZ za grupę terrorystyczną stanowiącą zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.
Polska w ramach wsparcia Koalicji postanowiła o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych - do Kuwejtu i Iraku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.